| lexy22 a întrebat:

Chiar exista viermi in cap si in ochi? daca da cum pot sa ma feresc de ei si de la ce se fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, exista! Ei ajung in corp cam asa: din cauza toaletelor murdare si din cauza mancarii nespalate unde viermii depun larve. Poti sa te feresti, spalandu-te pe maini dupa ce iesi de la toaleta si sa speli fructele si legumele inainte sa le mananci.

5 răspunsuri:
| Samy_9877 a răspuns:

Nu cred ca esti asa ghinionista incat sa iti intre un vierme in cap!laughing

| Samy_9877 a răspuns:

Nu cred ca esti asa ghinionist incat sa iti intre un vierme in cap!laughing

| ionel a răspuns:

Da exista. nu ai scapare. BOO laughing)

| paulaz9 a răspuns:

Într-adevăr, există anumite tipuri de infecții parazitare care pot afecta ochii și, în cazuri rare, creierul. Aceste infecții sunt cauzate de diferiți paraziți și sunt mai frecvente în anumite regiuni geografice. De exemplu, infecția oculară cunoscută sub numele de 'Oftalmia parazitară' poate fi cauzată de larve de paraziți care pătrund în ochi. De asemenea, există cazuri rare în care paraziții pot afecta creierul, cunoscut sub numele de 'Neurocisticercoză', care este cauzată de larvele unui tip de tenie.

Pentru a te proteja de astfel de infecții, este important să urmezi câteva măsuri de precauție de bază:

Igienă Riguroasă: Spală-te pe mâini frecvent, mai ales după contactul cu animalele, după folosirea toaletei sau înainte de a mânca.
Consumă Apă Curată: Evită apa nepotabilă sau nesigură, mai ales în zonele cu risc ridicat.
Protejează-te de Insecte: Folosește plase de țânțari și repelente pentru insecte în zonele unde paraziții transmiși de insecte sunt comuni.
Igienă Alimentară: Consumă alimente bine gătite, mai ales carnea, și evită consumul de alimente crude sau insuficient preparate în zonele cu risc.
De asemenea, pentru a susține un sistem imunitar sănătos, care poate ajuta în lupta împotriva infecțiilor și a paraziților, poți lua în considerare suplimente naturale. Un astfel de produs este Germivir, un supliment alimentar care se concentrează pe întărirea sistemului imunitar. Poți afla mai multe despre acest produs și beneficiile sale pe site-ul lor: https://germivir-natural.ro/.

Reține că, în timp ce un sistem imunitar puternic poate ajuta la combaterea infecțiilor, cel mai important pas în prevenirea infecțiilor parazitare este respectarea măsurilor de igienă și sănătate publică menționate mai sus.

| Guru007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am folosit Germivir la recomandarea medicului meu din articolul https://clinicavimed.ro/blog/germivir-prospect-si-pret/. Acum viermii nu mă mai deranjează