| DOINA1 a întrebat:

Cum credeti profesia de stewardesa e interesanta?

Răspuns Câştigător

Nu oricine poate sa se faca insotitor de bord. Trebuie sa ai ceva. Sa indeplinesti mai multe conditii, sa ai numite calitati.Mai exact,
trebuie sa fii inspirat, sa ai farmec, sa ai priza la oameni, sa fii si istet si sa fii si pregatitwinking In primul rand trebuie sa stii de la inceput ca lunar sunt de lucrat cam 60-70 de ore in conditii diferite de clima cu pasageri de diferite nationalitati. O stewardesa poate evolua in meserie de la sef de cabina, la sefa stewardeselor si apoi ca instructoare. Tot in functie de vechime pe care o are isi poate alege si tipul de clasa unde sa lucreze: prima clasa, clasa business si economic. Salariu unei insotitoare de bord in primul an este de aproximativ 1400 de euro. Trebuie sa ai diploma de bac, sa vorbesti fluent engleza si macar o alta limba straina(franceza, germana, italiana, spaniola, araba). Sa urmezi cursuri de specializare cum ar fi cel de la Scoala Superioara de Aviatie Civila ( organizeaza cam doua cursuri pe an). Trebuie sa ai varsta cuprinsa intre 21 si 35 de ani(chiar 30 de ani maximum la unele companii). Inaltime minima trebuie sa fie de 1, 58 si prezenta agreabila.

Cursul de stewardese la academie te costa aproximativ 3500 de euro si dureaza cam 6 luni de zile. Trebuie stiut ca analizele medicale sunt foarte importante in aceasta activitate.

Partea practica a instructajului consta in cursuri pe simulatoare, plus 20 de ore de zbor. La final, urmeaza un examen care se poate sustine doar la Autoritatea Aeronautica Civila Romana. Dupa examen se face zborul de control si abia cand termini toate aceste etape te vei putea angaja. Pentru a ajunge stewardesa trebuie sa ai charisma. Normal ca e interesanta, dar iti trebuie ff multa indemanare! Bafta! Funda? happy love struck

9 răspunsuri:
| cornel a răspuns:

E interesanta. dar familia nu o poti vedea.doar la o luna sau nu stiu cum se procedeaza acolo.sau prietenul.treaba ta.

| dia_8663 a răspuns:

Eu vreau sa ma fac stewardeza si cred ca e foarte faina. nasa mea e stewardeza si prietena verisorului mamei mele si o prietena de-a mea

| BiscuiteCuCiocolataa a răspuns:

Hey doina... uite mie mi se pare o meserie buna am un prieten care e steward [in Dubai adica la o companie de acolo] si castiga fooarte bine pe luna.

| Black_Cherry a răspuns:

E interesanta pentru ca castigi mult. Poti sa afli mai multe aici:
http://www.eva.ro/......10208.html

| DOINA1 explică:

Da intr-adevar nu prea ai timp sa petreci cu
familia, dar in schimb ai sansa sa vezi o lume intreaga! cine e de acord?

| Gabitzzza a răspuns:

Daaaa

| ioana2345 a răspuns:

Si eu de cativa ani mi-am schimbat meseria de vis. Vreau sa fiu insotitoare de bord din mai multe motive. Cred ca m-as descurca, iubesc sa calatoresc, stiu mai multe limbi straine, nu as avea probleme daca nu-mi vad familia mai mult timp. etc. Chiar acesta mi se are job-ul ideal pentru mine. Abia astept sa-mi termin liceul. Voi mai cere sfaturi despre ce facultate ar trebui sa fac. Eu ma gandeam ori la Facultatea de Geografie din Cluj sau in Bucuresti, Facultatea de Geografie din cadrul Universitatii Bucuresti. Deocamdata mai am timp. Dar tu, Doina, de ce intrebi? Doresti si tu un viitor in acest domeniu? happy

| moniii5 a răspuns (pentru ioana2345):

Nu trebuie sa ai o facultate, trebuie sa ai peste 18 ani si diploma de bac ( si limba eng. normalhee hee ). Sunt mai multe scoli pentru. insotitoare de bord in Romania...ex:la scoala superioara de aviatie civila, flylevel, carpatair, wizzair.