| AnnaSophiaRobb a întrebat:

Credeti ca profesia de designer vestimentar este posibila de realizat in moldova?

9 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Este posibila oriunde in lumea asta.
totul e sa ai simt artistic, creativitate si ambitie.
tanti asta a plecat de "jos" :
http://www.youtube.com/watch?v=48mOktzXr_8
si acum toata lumea stie de brand-ul "Chanell".

| AnnaSophiaRobb explică (pentru zdrangoi):

Wow, i love coco chanel french, dar cred ca pe karl lagerfield nu-l va intrece nimeni, este cel mai creativ designer posibil, mai mult de atit, se folofeste de o mare popularitate cit in generatia veche atit si in generatia tinerilor

| Giinger a răspuns:

Orice e posibil daca iti doresti cu adevarat dar, in Romania zilelor noastre, nu as prea crede.Mai bine vino la Bucuresti sau de pilda, orienteaza-te catre alta tarahappy Si eu aveam in plan asta-destinatia, Milano happy
Numai bine, iti doresc succes din plin si o seara placutahappy!

| AnnaSophiaRobb explică (pentru Giinger):

Mersi, eu chiar am pe plan sa fac asta, nu vreau sa nimeresc deodata intre cei mai buni, insa sa stii, eu desenez de la 5 ani, acum am 14 si nu vreau sa ma laud, dar am schitele aproape perfecte, am nevoie sa ma mai perfectionez, sper ca odata si odata am sa ajung la milano! o seara placuta si tie si mersi de raspuns

| florin08 a răspuns:

Este posibila in Papua Noua Guinee... Orice e posibil oriunde.Doar trebuie sa stii meserie si sa stii cum sa iti promovezi marfa.

| TangerineP a răspuns:

Esti din Chisinau?
eu de fapt acum invat la catedra design vestimentar la colegiu)si pot spune ca-mi place muult))sunt anul 2 si anul acesta am inceput sa alcatuim colectii pe diferite teme)iar in ultimul an o sa coasem noi insine o colectie proprie alcatuita din 6 vestimente))
e bine aici, dar totusi sunt de parerea ca oricum in afara tarii poti sa atingi telurile propuse)succese

| AnnaSophiaRobb explică (pentru TangerineP):

Iti multumesc frumos, tie de asemenea succese, tu esti mai aproape de realizarea visului, insa doresc sa te intreb, cu ce te ocupi in general, este necesara si matematica?

| TangerineP a răspuns:

De fapt la colegiul nostru sunt mai multe sprecialitati.Eu o sa ti-o descriu pe "Design Vestimentar".In anul intii am invatat desenul,proiectarea si tehnologia imbracamintei,fiindca vom iesi ca si specialisti si croitori si pictori si ca designeri))Pe linga asta avem si obiecte de cultura generala:romana,matematica,chimia, engleza si altele(doar ca mai putine ore la fiecare, mai mult se invata obiectele de specialitate). Sigur ca Matematica e necesara- pentru proiectarea produselor vestimentare pentru a calcula cu precizie ca haina sa fie asa cum ne-o dorim)oricum avem nevoie de toate obiectele de baza pentru a fi oameni culti si inteligenti)
daca ceva adreseaza-te! o sa imi faca placere sa te ajut sau sa-ti povestesk mai multe ))

| andreigrig a răspuns:

Cand iti place ceea ce faci, poti sa fii designer si de geci de piele pentru tractoristi