| melelhilen54 a întrebat:

Cum pot fi sigur unde se afla trenul meu fara sa intreb pe cineva? De exemplu: Eu am trenul IR 1754.Are denumirea trenului legatura cu unde se afla in gara? Intreb pentru ca este prima oara cand merg cu trenul.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Trenurile sunt numerotate dupa criteriile CFR.
IR - InterRegio (care a inlocuit ca nume "acceleratul")
R- Regio (trenul personal, care opreste in toate statiile).
Daca stii numarul trenului ("1754") pe site-ul infofer.ro poti verifica traseul acestuia (de unde porneste, prin ce statii trece si destinatia finala - capat de linie).winking
Cand vei fi in gara, vei vedea ca pe vagoane sunt niste placute / panouri electrice pe care sunt trecute statia de unde a plecat initial trenul si destinatia finala (Exemplu: Bucuresti - Constanta; daca e Regio, va opri in toate garile; daca e IR, va opri doar in statiile mari, in orase). happy
Linia la care se afla trenul (sau pe care vine, daca este in tranzit) este consemnata pe panoul cu Mersul Trenurilor din fiecare gara (sau se anunta la megafon in gara).
El trebuie consultat, daca nu vrei sa intrebi pe cineva despre el.
Nu e o rusine sa pui intrebari, ca sa fii sigur/a.
Astazi, o tanara din Iasi s-a urcat in trenul care mergea spre Bacau, desi ea voia sa ajunga in Barlad. A intrebat prea tarziu pe controlor daca garnitura in care s-a urcat pleaca la Barlad, pentru ca trenul in care ar fi trebuit sa se afle plecase deja fara ea.
E bine sa intrebi, daca ai nelamuriri, ca sa nu te urci in alt tren. big grin

1 răspuns:
| 1234568807 a răspuns:

Scrie pe biletul de calatorie tot ce trebuie sa stii, adica ora la care pleaca trenul, linia la care soseste, locomotiva unde trebuie sa stai tu, scaunul, etc