| Sofia08 a întrebat:

Cum se numeste primul român care a atins Virful Aconcagua-cel mai inalt de pe continentul american ( si de pe Glob, cu exceptia Asiei), cu o inaltime de 6962 m? va rog mult sa-mi spuneti! dau funda!

Răspuns Câştigător
| Laya a răspuns:

Constantin Lacatusu s-a nascut la data de 21 februarie 1961, la Piatra Neamt. A absolvit Facultatea de Geologie din Bucuresti in 1986. Constantin Ticu Lacatusu este primul roman pe Everest, in 1995, precum si singurul roman care a reusit completarea circuitului Seven Summit, odata cu cucerirea in 2001 a Varfului Vinson din Antarctica.
1996 - Anzi (Aconcagua si Cerro Cuerno - fata sud-vestica – prima ascensiune Romaneasca, impreuna cu Oliver Batar)

2 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

Buna.
Se numeste Dana Gradinaru.
Sursa: http://stiri.kappa.ro/......52931.html