| bmerry a întrebat:

Dacă pașaportul meu expira in luna Septembrie, pot pana atunci sa ies linistita din țara? Voi avea probleme la granița?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu; e valabil cu multe alte țări:
===
Intrarea pe teritoriul Federaţiei Ruse se poate face în baza unui document de călătorie (paşaportul simplu electronic, paşaportul simplu temporar, paşaportul de serviciu, paşaportul diplomatic) valabil cel puțin 6 luni de la data expirării vizei.
===
Pentru intrarea în Belarus în regim fără viză, cetățenii români trebuie dețină pașaport valabil sau alt document similar cu valabilitate minimă de 180 zile sau 6 luni,...
===
Bosnia şi Herţegovina
Este necesar ca documentul de călătorie utilizat (carte de identitate sau pașaport) să aibă o valabilitate de 3 luni peste perioada declarată de ședere pe teritoriul acestui stat.
===
Pentru a intra pe teritoriul Marocului, valabilitatea pașaportului trebuie să fie de cel puțin 3 luni de la data preconizată a ieșirii de pe teritoriul acestui stat.
===
Emiratele Arabe Unite, Egipt, etc. etc. etc.
====
Și ca să răspund direct și întrebării inițiale: la ieșirea din țară NU vei avea nicio problemă, dar e foarte posibil să nu ți se permită intrarea în șara unde vrei să ajungi. În plus, dacă ieși printr-un punct de trecere a frontierei aflat pe un aeroport, linia aeriană la care ai bilet să îți refuze îmbarcarea pentru că știu că nu vei putea să rămâi la destinație, iar ei ar fi obligați să te repatrieze.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde unde te duci, sunt tari care iti cer sa ai pasaportul valabil 6 luni de la intrarea in tara respectiva.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Foarte liniștită. Să intri inapoi cu o zi înaintea expirării.

| mihai69 a răspuns (pentru sadrian46):

Total greșit; iată doar un exemplu:
===
„(... ) Paşapoartele menţionate mai sus trebuie să aibă o valabilitate de minimum 150 zile la momentul intrării în Turcia şi să dispună de cel puţin o filă goală."
===
http://www.mae.ro/travel-conditions/3753#null

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru mihai69):

Da, asta-i cu Turcia.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru mihai69):

Apreciez informația detailată.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! Cand scrii "septembrie" cu litera mare esti in masura sa spui ca ai o minte deschisa?

| bmerry explică (pentru Salontanul):

Exista ceva numit auto corectare. Nu stiam ca sunt la disertație dar multumesc de corectura. Si in continuare nu acordam același sens termenului de,, minte deschisă".

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru bmerry):

Aiureli! Aia cu autocorectorul nu tine. In final, daca esti atent la ce scrii, poti sa scrii corect. Am si eu telefon. Stai linistita! Dar cand mana merge mai iute decat mintea asa se intampla.

| bmerry explică (pentru Salontanul):

Când frustrarea e mare și încerci sa demonstrezi ceva, începi sa bântui prin întrebările altora laughing

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru bmerry):

Cine a inceput? Cine-i frustrat?