| Ekkaterinna a întrebat:

Trebuie sa plec din tara pe 25 luna aceasta, iar pasaportul expira pe data de 29. Pot pleca? Pentru intoarcere am de gand sa-mi fac pasaportul in afara la ambasada.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de tara in care pleci. Stiu ca sunt tari in care nu poti intra daca pasaportul nu mai are termen de valabilitate de cel putin 6 luni, de ex. Elvetia. Vezi conditiile de calatorie pentru tara respectiva, intrand pe site-ul oficial al Ambasadei Romaniei in acea tara.
Daca pleci intr-o tara UE poti merge cu cartea de identitate, este perfect valabila. Numai bine!

| panther2007 a răspuns:

Daca pleci intr-o tara ce face parte din Uniunea Europeana sau spatiul Shenghen atunci nu ar fi asta o problema si ai putea pleca doar cu buletinul(exceptand unele tarii cele ce nu sunt membre U.E si Anglia/Franta)
Deci da poti pleca fara probleme