| claudiax27y a întrebat:

Daca vreau sa merg in grecia, ce pot vizita(fara insule)?

5 răspunsuri:
| Codrinash a răspuns:

Toti iti zic ce poti vizita dand un simplu search pe Google.eu o sa-ti zic ce am vazut si chiar se merita.in primul rand eu am stat in Paralia Katerini, o statiune superba, nota 20. oameni ok,plaja super, apa calma, ospitalitatea e la ea acasa. apoi am vizitat Muntele Athos, orasul Pantelimon, cel vechi si cel nou, cu cetatea superba(in traducere la noi, nu mai stiu cum suna la ei), Meteora si ceva Biserica intr-un munte foarte frumoasa.nu mai stiu cum se chema.dar oricum, daca mergi printr-o firma specializata si au si un ghid bun, va fi o vacanta de neuitat

| loricel a răspuns:

Poti vizita capitala Atena,Partenonul,gradina zooligica Attika din Atena,manastirile din Meteora,muzeul Thirei preistorice,oracolul din Dodona,palatul din Knossos,Turnul Alb - Lefkos Pyrgos,Templul lui Poseidon in Sounion,Templul lui Hefaistos,Statuia lui Zeus din Olimpia, Bassai - Templul lui Apollo Epikourios, etc.Sunt foarte multe obiective turistice interesante ce merita vizitate.

| Marialy a răspuns:

Poti sa vizitezi orasul Cnosos din Insula Creta( cel mai vechi ora si Europa)
mai mult de atat nu stiu ca nu am fost acolo big grin

| Levya a răspuns:

Poti vizita ruine(daca mai sunt), muzee, parcuri... locuri care se pot vizita si in Romania.

| nobody2011 a răspuns:

Halkidiki din zona Salonicului, Partenon din Atena și ruine.