| AngelOnEarth a întrebat:

De cati litri de benzina am nevoie pentru a merge aproximativ 340 km? Nu stiu marca masinii cu care o sa merg, se pare ca este una straina...
As vrea sa-mi dati raspunsul macar cu aproximatie. Fundoi bineinteles si voturi pentru toata lumea. Va rog sa nu dati raspunsuri la misto ca nu am niciun chef.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| CatalinTPU a răspuns:

Daca mergi la drum lung (prin tara) consumul este de circa 6-8.5 litri/100km, in functie de marca/marimea masinii. Asadar intre 20.4 si 28.9 litri.

Daca e vorba de drum prin oras, atunci consumul este intre 8 si 14 l/100 km, in functie de masina, aglomeratia in oras, stilul de condus etc

6 răspunsuri:
| roxystomp a răspuns:

Pai noi nu putem sti...depinde mult de consumul masinii...

| KONSTANTIN a răspuns:

Tata de obicei baga benzina de 2 milioane si era dacie

| AngelOnEarth explică (pentru CatalinTPU):

Pai vreau sa merg dus-intors Ploiesti-Slobozia. Nu am cunostinte despre marca masinii sau despre sofer. Este prietenul unei colege. Masina am vazut-o totusi de cateva ori si imi pare un Ford, dar colega mea a spus ca este straina, singura din judet. Baiatul a spus ca ne duce, dar sa ii platim benzina si de aceea intrebam cam cat ar consuma pentru a calcula pretul si sa decid daca mai merg sau nu. Multumesc mult pentru raspuns!kiss

| Zenithf a răspuns:

O sa ai de mers si prin oras, iar soselele pe care mergi se poate sa fie si destul de aglomerate, ceea ce o sa faca sa creasca consumul. Eu zic ca te poti astepta la un consum mediu de 12-15 l/100 km, la o masina normala, daca este SUV poate fi intre 18-25, daca este o masina mica si nu-i incarcata atunci 12 ar fi consumul mediu maxim. Dar astea ar fi niste valori "maximale", se reduc mult daca ai "partie".

| Zenithf a răspuns:

Daca este Ford, atunci consuma destul de mult, asa is masinile astea americane, totusi nu ar trebui sa fie peste valorile date decat daca ar avea sistem turbo?

| Deelya a răspuns:

La un consum de aproximativ7 % iti trebuie 25 de litri de benzina.Variaza daca masina consuma mai mult /mai putin /are defectiuni sau daca e pe motorina.Sa Speram ca o sa mergi cu una hibrid si atunci reduci la jumatate consumul