| ghibaflo a întrebat:

De ce acte am nevoie ca sa calatoresc singur cu avionul? Am 15 ani!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde in care tara vrei sa mergi, in tarile UE ai nevoie doar de cartea de identitate, in altele ai nevoie de pasaport. Pe langa asta, oriunde ai merge, ai nevoie de o declaratie notariala autentica, data de parintii tai, prin care se declara de acord sa pleci in strainatate si indica compania aviatica cu care vei calatori, data si nr. zborului si ca insotitorii de bord vor avea grija de tine. Numai bine!

| Icartours a răspuns:

Aici gasesti cam tot ce trebuie sa stii vis-a-vis de calatoritul cu avionul http://goo.gl/eQucb

mercic de fundita;)

| pinkmouse375 a răspuns:

Nu i adev ce spune ioandelasal ...adica ai nev de procura, imputernicire din aia pentru insotitor, asta pentru ca unii ar crede ca faci parte din (trafic de minori), procura trebuie facuta de parinti sau tutore pe numele insotitorului (la notar asta)

| ChristineW a răspuns:

Imputernicire si intrebi si u notarul de ce mai ai nevoie
Dar eu am 12 si nu am avut nevoie decat de imputernicire
:*

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru cei cu imputernicirea, vorbiti fara a avea habar de problema. Va sfatuiesc sa cititi Legea nr. 248/2005, privind libera circulatie a cetatenilor romani in strainatate, art. 30(modificat pein OUG 207/2008) si vedeti ca scrie foarte clar "declaratie". Si va mai spun ceva, imputernicire se spune in vorbirea populara, in termeni juridici se spune procura speciala. Abtineti-va daca nu stiti sigur ceva, astfel nu veti gresi.

| ghibaflo explică:

Am aflat, am nevoie de imputernicire pe echipajul de zbor, va multumes oricum pentru ajutor!