| Lucian4 a întrebat:

De ce se numeste turism de business?
-pentru a face turism trebuie sa fi numit turist
-ca sa fi turist nu trebuie sa faci o munca platita/remunerata (business)

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

În turismul de business NU ești plătit și după încheierea activității pentru care ai plecat din orașul / țara de baștină. Asta ar fi un aspect.
Altul ar fi că adesea, nu angajații merg în astfel de deplasări, ci chiar și patronii sau unii investitori, căutând noi piețe, oportunități de afaceri etc. Nici aceste activități nu sunt plătite.
Așadar, da, există turism „de business" fie că îți convine sau nu acest concept și sintagma asociată.
La fel cum există și „turism medical", sau „turism erotic" etc.

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate nu ai inteles conceptul.

turismul de business inseamna acele calatorii pe care le fac oamenii de afaceri, nu in scop recreativ, ci in timpul serviciului.

O persoana daca pleaca in delegatie, tot are nevoie de hotel, tot are nevoie de rezervari la avion, tot mananca la un restaurant samd.

| Lucian4 explică (pentru suntserios):

Cade argumentul tau: pentru munca facuta in timpul serviciului primesti bani lunar

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dupa cum ziceam
Nu pricepi conceputul.

TURÍSM, (2) turisme, s. n. 1. Totalitatea relațiilor și fenomenelor care rezultă din deplasarea și sejurul persoanelor în afara locului lor de reședință.

Tu ti ai facut propria ta definitie a turismului.

Turismul nu inseamna doar mersul in vacanta pe care il intelegi tu.

| mariaminc89 a răspuns:

Pentru a face turism trebuie sa fii agent de turism,

| Lucian4 explică (pentru suntserios):

Conceptul este vast, definitia din dex nu.
turist trebuie sa indeplinsti cele 3 conditii distanta, timp si scop.
care este scopul turistului aici?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Lucian4):

Cum adica care e scopul. Unul precis si fix... afacerea, intalnirea pentru care s-a dus in repectivul loc.

| Lucian4 explică (pentru suntserios):

Am spus mai sus ca turistul nu trebuie sa faca o activitate platita. afacerea incheiata (scopul) va fi o activitate platita in contul tau, deci nu esti turist. pentru mine nu este corecta sintagma ''turism de business''

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Lucian4):

Asta e problema ta ca inventezi definii

| Lucian4 explică (pentru suntserios):

Nu inventez nimic. cei de la organizatia mondiala a turismului sunt avizati sa inventeze.
eu am terminat in domeniu si vreau o parere. astept si alte opinii, dupa cum am spus e un concept vast. funda nu e pentru oricine:p

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Lucian4):

Ma doare fix in pix de funda ta.

Eu ti am explica conteptul asa cum e vazut el.

Ca tu nu vrei sa accepti semnificatia termenilor, chiar nu ma mai intereseaza mai departe. Fa revolutie in turism si taie capu agentiilor care folosesc alaturarea de termeni turism si bussines... daca tot esti in domeniu.

La urma urmei care era scopul intrebarii?

| Lucian4 explică (pentru suntserios):

Ai explicat cum vezi tu turismul, nu cum este el vazut (pentru ca ai spus pana acu parerea ta), asa si eu
intrebarea este cu scopul de a intelege mai bine expresia turism de business, pentru ca sunt 2 cuvinte opuse in privinta scopului
Turistul este persoana care pleaca din orasul său pentru cel putin 24h pentru oricare alt motiv decat cel patit. Am mai zis, sa indeplineasca cele 3 conditii (distanta timp scop). (def. neinventata de mine)
Asa ca daca primesti bani dintr-o activitate nu se cheama ca esti turist si nici ca faci turism.
In cazul asta nu esti trecut in statistica turismul ca facand turism pentru ca incalci scopul calatoriei, care trebuie sa fie neplatit.
Agentii folosesc ambele cuv pentru ca fac marketing

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Lucian4):

Realizezi ca atunci cand iti iei concediu esti platit pentru asta nu? Stii ca sunt firme care dau prime de vacanta nu? Deci conform parerilor tale turistul e doar o persoana care nu are venituri. Elevi, studenti, neangajati

| Lucian4 explică (pentru suntserios):

Da, in concediu esti platit, dar nu are legatura ce zici tu cu turismul.
te departezi de subiect!, turistul are buget propriu, are venit din moment ce pleaca in statiuni (recreere) indiferent ca este elev

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Lucian4):

Ba fix are legatura. Esti platit in concediu asa cum esti platit si cand faci deplasari in interes de serviciu. Ai in ambele cazuri ai bugete calculate dinainte. Bati campii, du-te si te cearta cu agentiile de turim si hotelierii ca eu nu mai vad rostul discutiei

| Lucian4 explică (pentru suntserios):

Da, angajatorul poate sa te plateasca dar tu ca persoana daca te duci intr-o statiune NU trebuie sa faci o munca platita la locul vizitat, ca sa fi turist. deplasare in interes de serviciu nu intra in categoria turismului, e in afara subiectului (intrebarii)

| Lucian4 explică (pentru mihai69):

Da ai dreptate. pentru cautarea de noi piete/oportunitati. aici are sens turismul de afaceri.
turismul medical nu e un ex. potrivit ca nu primesti de la dentist. Mersi!

| Lucian4 explică:

Vad ca esti nou. ar trebui sa spui ce fel de spam-uri trimiti, ce site este?