| anonim_4396 a întrebat:

Dupa ce criterii sunt calculate stelele unui hotel?

4 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

In romania se fac in baza urmatoarelor ordine : Ordin nr. 188/2003
Ordin nr. 911/2002, Ordin nr. 510/2002, din 28/06/2002
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 582bis din 06/08/2002
si se face in urma verificarilor facute pe teren de specialisti in domeniu. Conteaza ) menţinerea grupurilor sanitare în perfectă stare de funcţionare şi curăţenie;
b) asigurarea apei calde la grupurile sanitare şi în spaţiile de producţie în structurile de primire turistice unde acest criteriu este obligatoriu;
c) asigurarea unei temperaturi minime de 18°C, în timpul sezonului rece, în spaţiile de cazare şi de servire a mesei;
d) deţinerea autorizaţiilor: sanitară, sanitar-veterinară, de mediu şi de prevenire şi stingere a incendiilor - P. S. I., în cazul unităţilor pentru care, potrivit legii, este obligatorie obţinerea acestora;
e) programul de funcţionare a discotecilor sau a altor unităţi cu program muzical, organizate în aer liber, să nu depăşească ora 1, 00 noaptea;
f) funcţionarea structurilor de primire turistice numai în clădiri salubre, cu faţade zugrăvite şi bine întreţinute;
g) evitarea poluării fonice, în sensul respectării nivelului maxim de zgomot stabilit prin reglementări specifice;
h) respectarea reglementărilor legale în vigoare ce privesc activitatea desfăşurată prin structura de primire turistică;
Se mai tine cont de pozitia hotelului, de anexe (restaurant, piscina, sali de spa etc), de serviciile auxiliare pe care le pune la dispozitie (internet, tv, excursii etc)

Stefan
| Stefan a răspuns:

Criteriile principale depind de de caracteristicile constructive, dotari si calitatea serviciilor oferite. Pe marginea acestor criterii se acorda un numar de puncte, Un hotel de 5 stele trebuie sa insumeze 150 de puncte iar unul de 2 stele 30 de puncte. Un hotel de 4-5 stele trebuie sa asigure minim 18 servicii, iar unul de o stea numai 5.

| diana_2054 a răspuns:

Intreaba ii pe cei de la facultatea de Comert big grin ca ei trebuie sa stie.