| tonyc7 a întrebat:

E periculos pentru un roman sa calatoreasca singur prin Ungaria avand in vedere dusmania necontenita care exista intre unguri si romani de sute de ani?

23 răspunsuri:
| Mirel4412 a răspuns:

Pui problema ca si cum am fi animale, tu ce crezi, ne omoara ungurii pe strazile lor?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ii doare in pix pe unguri

| NunuNini a răspuns:

"Dusmania" asta e numai in mintea romanilor! A romanilor din Ardeal.
Am fost in Ungaria. Am vorbit romaneste, frantuzeste, nu m-a inteles nimeni. Evident, nu stiu maghiara. Am "vorbit" prin semne si ne-am inteles. Nu am avut nici un fel de problema. Oamenii se poarta civilizat. Putin le pasa lor cine esti atata timp cat nu ii jignesti si... banii intra. Conditia la ei este sa te poti civilizat.

| gabicoo a răspuns:

Nu confunda Ungaria cu Sinteștiul sau Țăndăreiul!
Ai 90% șanse să o pățești în Românica (dacă treci printr-o localitate locuită de rromi) și 10% șanse (sau chiar mai mici) să ți-o iei prin Ungaria de la unguri! Nu uita că și pe la ei există rromi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e, aia sunt civilizați, microbiștii sunt mai rebeli, în rest sunt mai educați ca noi dacă vorbim de maghiari, dacă vorbim de rromi-maghiari atunci se schimba foaia.
Nici ai noștri nu sunt mai sfinți, nici ai noștri nu suporta maghiarii, asa cum nu ii suportam noi, asa nici ei pe noi.
Oameni periculoși sunt de toate națiile indiferent ca vorbim de Romani, Unguri, Rromi ..etc.

Nu cred ca scrie pe fruntea ta Roman asa ca poți circula liniștit, îți garantez ca dacă e sa ai probleme vei avea tot cu un românași sau tigani de ai noștri!

Eu am circulat și în Italia, Germania, Olanda, Belgia și nimeni nu o avut nimic personal cu mine, îmi era sa nu dau ochi în ochi cu un Roman sau Tigan, mai ales Tigani, ăștia sunt puși pe fapte rele, urmăresc cu atenție prada, o analizează bine și trec "la atac ".
Dacă te duci in Budapesta o sa vezi ce civilizați sunt maghiarii fata de noi și ce străzi curate au, oraș curat, oameni disciplinați.
Tiganii sunt cei de care sa te ferești și Romanii crede-mă, nu ști cum e pe dincolo și cum se feresc Romanii unii de alții.

| Eireann a răspuns:

Ca romanca din Ardeal sincer nu am observat nici o dusmanie necontenita. Am calatorit nestingherita prin Ungaria.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am fost în gara din Cluj, și am venit din Olanda și erau și niște tigani, din nefericire su venit și ei în gara așteptau și ei trenul la fel ca mine, și s-au pus lângă mine și m-au analizat, au văzut ca sunt singur și au avut ei o tentativa dar nu prea le-a reușit, m-a întrebat cât e ceasul? o țigancă! Si i-am răspuns, nu vezi "sus " cât e ceasul? laughing nu o mai zis nimic hoata! I-am dat la temelie, o vrut sa vadă ce telefon am ca să vezi. am avut noroc ca circula des politia prin gara, oricum mai mulți "m-a luat în vizor ", dar nu au avut tupeu.
Acum am un telefon la vânzare și crede-mă ca am o mica reticenta și cu Romanii și cu Tiganii sa nu facă vreo figura! Sunt pregăti de orice, știu cum dau cu dreapta! Sunt sigur pe mine, și în gara acolo înconjurat de tigani eram sigur pe mine, și pe pumnii mei deși urăsc violenta, uneori ești obligat sa te aperi într-un fel dacă vrei sa supraviețuiești.

Ființele acestea abjecte sunt mereu puși,, pe atac " sunt agresivi, violenți si sălbatici, urmăresc cu atenție doar persoanele vulnerabile, cu ăștia smecheri nu le merge. Desigur apa și săpunul cel mai mare dușman a lor asta asa ca o completare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O cunoștință de familie a tranzitat Ungaria cu mașina. S-a rătăcit, însă chiar dacă nu s-au înțeles decât prin semne, o familie de maghiari s-a oferit să-l ajute pentru a ajunge la drumul corect. Și nu oricum, românul nostru a urmat mașina familiei de maghiari și asa l-a ajutat sa ajungă pe drumul corect. Sunt maghiarii răi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Era chiar atât de important să scrii ura ta față de țigani într-un loc în care nu își are rostul?

| Ofiintă a răspuns:

Absolut deloc.
Ungaria este o țară civilizată, nu este cazul să iti faci griji.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Peste tot își are rostul prietene, oamenii acestia nu au altceva de făcut decât sa jefuiască, bata, omul nevinovat care își vede de treaba, mereu sunt puși pe fapte rele, zici ca au venit din evul mediu, nu știu sa se comporte și nici nu vor sa se integreze.du te la un țigan si oferă-i ajutor sa vezi ce înjurături îți iei.iai la tine în casa daca îți plac țiganii. Lumea trebuie sa se ferească mereu de ei, nu ști și nici habar nu ai ce fac zilnic prin tramvaie, ești copil, poate ai ști dacă ți ar jefui mama în tramvai, sau bunicii tale sa ii fure pensia, sau cum o jefuito pe mama mea care o decedat de toate inele de pe mana.

| Invictusman a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma întrebam în ziua respectiva ce făcea saracuta de maica-mea dacă nu ii dădea inelele de pe mana, ce pățea, ce ii făcea, o aruncau în Bega? ăștia sunt în stare de orice! Nu e nici o ura frate dar sa jefuiască o femeie bolnava, bătrână, săraca și cu piciorul rupt mi se pare strigător la cer. dacă eram acolo nu știu ce păteau acei tigani, nu ii vedeam bine deloc!
Si eu sunt pățit cu ei, asa ca lasă intervențiile astea man ca pe mine ma lasa rece. Nu am nici o ura, am atenționat sa se ferească de ei atâta tot.
Sunt unii tigani mai educați și civilizați decât Romanii, si l-or le port mult respect, dar sunt putini din păcate.

| Werrich a răspuns:

Mai multe crime împotriva românilor se petrec în Italia, Spania, unde româncele sunt ucise de iubiții lor italieni sau spanioli.

| Panamax a răspuns:

Depinde cum arata si romanasul nostru.Nu suntem toti la fel.
Unii chiar cer bataie.Si-o ia chiar in orasul vecin nu trebuie sa ajunga pana in Ungaria.

Răspuns utilizator avertizat
| tonyc7 explică (pentru Harfagre):

Pai ce rost mai avea sa-i intrebe daca ei erau doar o nesemnificativa minoritate in mijlocul unei majoritati covarsitoare de romani? Cui nu-i convine, e liber si acum sa emigreze in Ungaria. Pe romanii nostri din Ungaria (vreo 800.000 din populatia de 7 mil. de atunci a Ungariei) i-a bagat cineva in seama la Alba-Iulia sau la Trianon?

| tonyc7 explică (pentru Mirel4412):

Iar tu pui raspunsul ca si cum nu ai auzit de cazul Marian Cozma. E un caz destul de mediatizat. Dar cate altele nemediatizate, de care publicul habar n-are, nu s-or mai fi petrecut in Ungaria cu victime romani?

| Violleta2022 a răspuns (pentru NunuNini):

Nu-i adevarat!
Acum vreo 15 ani lucram intr-o corporatie din Australia, cu o unguroiaca tanara si frumusica, in echipa noastra.
Era f politicoasa si placuta de toata lumea.
Am lucrat impreuna 2 ani de zile, pana si-a dat demisia si a plecat.
La masa de adio, cand si-a luat "la revedere" de la noi, mi-a spus in fata, de fata cu colegii nostri de munca, ca ma uraste fiindca sunt romanca!
Habar nu ai ce soc a fost pentru mine si totodata pentru colegii mei de toate nationalitatile pamantului.
O fata care 2 ani de zile a mocnit de ura, dar a zambit printre dinti si si-a ascuns adevarata fata si ura.
Asa ca, sa nu-mi spui tu mie ca nu ne urasc ungurii din Ungaria!

PS nu ma refer la ungurii romani (maghiarii) din Transilvania Romaniei, fiindca si nasa mea de botez este unguroica si totusi o femeie extroardinara.

Răspuns utilizator avertizat
| NunuNini a răspuns (pentru Violleta2022):

Deci, numai pe tine. Cine stie cum te-ai purtat cu ea, stiind ca e maghiara!
Am o curiozitate: esti ardeleanca?

| NunuNini a răspuns (pentru NunuNini):

Si atata timp cat a strans din dinti si a zambit, poti intelege cata educatie si cat bun simt are fata asta? Vorbesti de ura mocnita, ceea ce ma face sa cred ca tu ai fi reactionat urat in locul ei. Diferenta de caracter.

| Violleta2022 a răspuns (pentru NunuNini):

Comportamentul meu a fost ireprosabil, chiar mergeam la cumparaturi impreuna, mancam pranzul impreuna si totusi, surpriza a venit in ultima zi, de fata cu toti colegii nostri indieni, chinezi, libanezi si englezi care au fost socati. Mai mult sau mai putin, mai toti m-au intrebat ce s-a intamplat cu noi, ca paream f apropiate si prietene.
Poveste veche, din generatii in generatii, ura pe neamul romanesc si nimic mai mult.
Eu sunt munteanca de fel, nu ardeleanca.

| Lukasssz a răspuns:

Nu