| BZCP a întrebat:

Bună ziua, De unde se trage actualul popor maghiar? Istoricii au demonstrat că triburi maghiare s-au asezat în Câmpia Panonică prin anii 800-900.În timpul colonizarii hoardele de călăreți de pustămagiari aproape sălbatici jefuiau centrul Europei. Aceste truburi au venit din Asia de unde este acum Kazahstan. Logic acei oameni aveau ochii de asiatic. De ce acum cei 13 mil. de maghiari din Ungaria si întreaga lume nu au ochi de asiatic si au fațe de european pur.Vedeți țigani au tot fețe de indieni. Regele care i-a creștinat catolic pe unguri este Stefan 1 ( Istvan 1) în anul 1000. Sa fim serios în Asia exista numele de "Stefan "? Multe prenume ale actualilor maghiari sunt : Marku, Mathias, Elizabeth, Raduly,, Joszef, Robért etc. Aceste prenume sunt pur europene ale multor popoare. Putem presupune că le-au dobândit prin crestinizare. Doar Arpad si Atila sună strain de Europa. Costumele populare maghiare seamănă cu cele germane.Să zicem că acei maghiari care au descalecat in Panonia erau din actuala Rusie si erau si ei europeni. Câți oameni ar fi putut să vină ca în 1100 de ani să ajungă la 13 -14 mil? Eu consider ca actuali unguri sunt slavi, germani si români maghiarizați De ce există maghiar si ungur? Ei își zic " maghiari" si strainii "unguri " oare de ce? Cum au reușit niște hoarde sălbatice să își conserve limba ( lb maghiara având si multe împtumuturi din germana, română, latina, engleză etc ) deși ei au dispărut murind în lupte. " Maghiari din Ardeal sunt mulți sunt români ( daci ) maghiarizati forțat sau automaghiarizati pentru avantaje. Ca dovada am vazut numele de famile "Nyisztor" adică Nistor. Pe bunicul de pe mamă il cheama Nistor el fiind român ortodox care habar nu are maghiară.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De zeci de ani, chiar si istoricii academicieni lucreaza la elucidarea enigmelor istoriei, dar tot nu reusesc sa ajunga la numitor comun.
Oare aici, pe TPU are sanse cineva sa dea raspunsurile corecte?
laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca nu aveti treaba cu istoria : 1. Hunii au venit la sfarsitul aniilor 300
Maghiarii la sfarsitul aniilor 800. Practic nu au prea mare legatura, decat "legenda" ca s-ar trage din acelasi popor... Deci Atila nu are legatura directa cu Ungaria
Perioada venirii maghiarilor a fost la scurt timp dupa ce Tinutul Avar a fost eliminat de germani, germanii intinzandu-se pana in Transilvania,
La venire, maghiarii ataca si ii alunga in mare parte pe germani, Urmand a se stabili in campia pannonica, formand regat in 895, dar asezariile maghiare strategice intinzandu-se pana la Marea Neagra. Ca populatia de la inceput era destul de mixat practic numele Hungary nu vine de la Huni ci de la "Oungrie"-o alianta de mai multe state estice
Originea etnica: In aceste zone erau ramasite de popoare vechi gen Avari, Germani (Svabi), posibil Huni (Secuii) + o gramada de triburi mai mici au fost aduse in interiorul arcului carpatic pentru a popula zona, multe slavice multe mai estice. Procesul asta de colonizare a durat din 895 pana in anul 1000, cand Ungaria devine tara crestina. In secolele care urmeaza isi pierde influenta asupra zonei exterioare arcului carpatic, dar totusi raman localitati cu etnici maghiari in Moldova (unele existente si azi)
Zona periferica Transilvania fiind mai problematica, partea sudica fiind slab populata. In timpul Cruciadelor, popoarele vestice vad oportunitatea pamanturilor goale, + zona strategica, asa ca printr-o intelegere sunt adusi sasii in mijlocul aniilor 1100
Situatia se schimba in timpul invaziei Mongole din 1241, cand Ungaria este decimata, cam 50% din populatie este macelarita. Prima invazia Mongola a tinut sub 1 an, ulterior Ungaria a inceput procesul de reconstruire(inclusiv castelele transilvaniei care stau si azi) si repopulare fiind aduse mai multe etnii diverse atat din estul indepartat, dar si din vecinatate: slovaci, romani etc, Localitatiile romanesti primind privilegiul de a se organiza dupa bunul plac in cadrul zonei, cu conditia de a lucra pamantul si a plati taxe si arenda. Spre deosebire de sasi, romanii nu aveau nici un drept in jocurile politice ale zonei respective.

| Rotazi a răspuns:

Tie ti se pare ca poporul roman este pur? Corcitura mai mare decat in Romania nu este in nici o tara. In primul rand din cauza popoarelor migratoare oprite aici, la granita Europei. Apoi, in atatea sute de ani, si la maghiari s-a simtit influenta "vecinilor". Ei sunt maghiari. Noi le spunem "unguri" de la "Ungaria". Apropo de costume, seamana mai izbitor cu costumatia ruseasca din partea estica, decat cu cea germana. Da, in Romania, s-a intamplat fenomenul de care spui. Plus copii din familii mixte. Si in ziua de azi sunt semi-maghiar sau chiar romani care se declara maghiari pentru multe avantaje. De ce sunt romanii fatarnici si profitori? De ce nu se declara cehi sau bulgari? Cat despre daci, mai scuteste-ma! Dupa ce ne-au ocupat (in primul rand) romanii si alte popoare, unde iti mai sunt dacii?
Cum au ajuns la 13-14 milioane? Cum a ajuns populatia Terei la peste 7 miliarde? Ca la inceputuri... au fost 2 (doi).
Apropo, cati anisori ai?

| Sentry a răspuns:

Am dat bacul din istorie si am luat aproape maxim, sper ca o sa te pot ajuta. Da cam asa e, majoritatea spun ca ungurii nu mai au fete de asiatici pentru ca fizicul lor a inceput sa se modifice in ani de cand sunt aici in Europa. Da, exista o diferenta dintre Maghiar, Unguri si Huni. Maghiarii si Ungurii sunt cam aceeasi chestie dar Hunii cu Maghiar(sau Ungurii) NU, de ce? Nu stiu foarte exact... Hunii sunt cei care au ocupat acest teritoriu in secolele 9-10. De aici noi invatam doar cum ei au cucerit Transilvania si cum si-au impus regulile aici. Ungurii cica vin de undeva din Finlanda, cred ca ne suna si cunoscut dupa denumirea limbii "fino-ugrica" Hunii din cate stiu au fost casapiti si s-au maghiarizat, apoi s-au amestecat cu europenii si poate de-aia au meclele asa. Tiganii sunt intr-o alianta, cred ca s-au amestecat numai intre ei...
Maghiarii sunt cei din Romania iar ungurii cei din Ungaria, asta e ceva prostie, oricum le zic unguri la toti pentru ca asa mi se pare normal, si noi suntem români, nu altfel.
Numele au inceput sa semene pentru ca deja treburile sunt foarte amestecate, si dacii au avut nume foarte ciudate si acum nu mai sunt happy decat foarte foarte putine.
Cum a spus si un tip care a raspuns aici, romanii sunt un popor extrem de amestecat, influente slave, turcesti, rusesti, poloneze, unguresti, mongole si lista poate continua. Noi cei din transilvania cred ca ne-am amestecat bine cu ungurii si nu stim cat la % suntem romani si maghiari, deci e normal sa avem printre numele noastre, nume sau prenume unguresti, chiar daca nu stim o boaba de maghiara.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sentry):

Tudor199 nu stiu cum ai dat tu bacul la istorie dar, esti total pe langa rolling on the floor. Sa clarific putin
Denumirea de : Maghiar vine din limba maghiara, asa se numesc ca etnie, si multe tari estice numesc Ungaria (tradus in romaneste) ca Tara Maghiara
Hungary- Vine de la "Oungrie" -Ungarn (in germana)
Tiganii vin din India, prin preajma invaziei Mongole au fost alungati si au continuat viata nomadica, Stabilindu-se in partea de est a europei in mare cantita cantitate in Romania, Bulgaria Si Ungaria.

| Sentry a răspuns (pentru anonim_4396):

Am dat bacul anul asta. Avand in vedere ca au trecut cateva luni bune, am uitat din materie plus ca ce ai prezentat aici nu era in programa de bac la istorie. Eu ziceam din auzite si sa zicem din ce imi mai aduc aminte din programa. Nu e cazul sa fii nesimtit si sa vedem care e mai destept aici. Nu am studii in asa ceva plus ca aici discutam diferite opinii si informatii acceptate de istorici. Daca te intereseaza cum am dat eu bacul la istorie, informeaza-te mai intai din ce am dat bacul si apoi comenteaza, ca eu cum de am dat bacul la istoriewinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sentry):

Deci sincer chiar vreau sa vad manualul ala de istorie
Maghiar Ungur sau Hungarian e tot una, depinde de tara care o pronunta
Intre Huni si Maghiari(Unguri) exista 500 de ani diferenta. Hunii au venit la sfarsitul aniilor 300 (390 prin zona asta) Pe cand Ungurii au venit la sfarsitul aniilor 800, 895 este anul infiintarii Ungariei.
Conexiunea dintre cele 2 popoare este mai mult mitologica, se refera la o faza de genu ca : Maghiarii si Hunii s-ar trage din acelasi popor, sau ar fi ca frati sau / descendenti.

Pe cand faza cu tiganii e chiar ridicola, cum spuneam Tiganii se trag din India, de aunde au fost alungati, probabil de Mongoli, ajunsi pe aceste meleaguri, s-au stabilit in europa de est., mai numeros in 3 tari : Romania, Bulgaria si Ungaria.
In Trasnilvania, tiganii au gasit locuri din beslug, deoarece in perioada aia, existau zone vaste cu populatie redusa. Cu trecerea timpului, au ajuns sa fie cam "la granita" intre zonele populate de maghiari si romani, ulterior cu democratia s-au amestecat in voie.