| TudorM15 a întrebat:

Hei! Am un zbor cu o escala de 1 ora in Viena! Nu stiu la ce poarta ajung si nu stiu de la ce poarta plec! Ce trebuie sa fac in cazul asta? Si cum trebuie sa procedez? Plssss repedeeee! ****dau FUNDA****

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Urmărești cu atenție ecranele din sala unde ajungi după debarcare. Urmezi indicatoarele de orientare. Simplu.
Vezi aici detalii: http://www.viennaairport.com/en/passengers/transfer

13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Gaard_Soren_1973):

Tu știi măcar ce înseamnă escala?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cobori din avion și ai sa găsești din prima panouri cu zboruri și ai sa afli unde trebuie sa te duci. Dacă nu ma înșel și pe site ul aeroportului găsești informația

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Gaard_Soren_1973):

Vai de cucu de la sapca. Ma doar capul ce ai scris acolo.
Daca nu ai mers cu avionul in viata ta, abtine te un pic de la sfaturi din astea.

Sa stii ca avionul nu e ca autobuzul de Calarari sau trenul personal care merge la Alexandria. Nu se opresc pe drum sa ia pasageri sau sa bage carbuni.

Zborul cu escala inseamna sa schimbi un avion intr-un aeroport.

Sa iti dau un exemplu. Poate eu vreau sa zbor din Bucuresti in Belgrad. Si nu exista niciun zbor direct. Cum nu exista niciun zbor direct intre Bucuresti si New York spre exemplu.

Ce faci in cazul asta? Iei un avion de la Bucuresti la Viena si alt avion de la Viena la Belgrad.

Sau iei un avion de la Bucuresti la Londra si alt avion de la Londra la New York. Asta inseamna escala in zborul cu avionul.

Nu stai tu in avion ca la autobuz pana mai baga sau mai scot pasagerii.

Si ca sa mai afli o chestie nou. Un avion face de obicei zoburi tur retur. Adica Bucuresti Londra si return.
Sau Paris - New York si retur.

Nu zboara niciodata un avion in aceeasi zi de la Bucuresti la Madrid si pe urma de la Madrid la Amsterdam.

Paate ti am clarificat lucrurile si ai sa fii si tu mai informat cand zbori prima data cu avionul. Pana atunci nu ii dezinforma pe altii.

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Gaard_Soren_1973):

Transbordare e un termen care se foloseste la transportul feroviar sau rutier.

Escala este termenul folosit in aviatia.

Nu o da dupa termeni din dex acum. Oricine a zburat macar odata stie ce inseamna escala.

Plus, iti mai aduc aminte odata, ca avioanele nu merg ca trenul din gara in gara sa ia calatori.

| TudorM15 explică (pentru Gaard_Soren_1973):

Dar eu trebuie sa schimb avionul

| TudorM15 explică (pentru Gaard_Soren_1973):

Bai tu nu vorbesti cu mine asa... Ba eu trebuie sa schimb avionul intelegi? Mai desteptule?

| TudorM15 explică (pentru suntserios):

Pai asta zic si eu... dar nu stiu la ce poarta ajunge avionul si la ce poarta pleaca celalalt avion

| TudorM15 explică (pentru suntserios):

Da stiu am gresit intrebarea! Eu ajung cu un avion si il schimb acolo

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru TudorM15):

Nu ai greșit cu nimic întrebarea. Gigel ala de răspunde pe aici habar nu are de avioane.

Ți am zis, imediat ce te debarci vei vedea panouri care te vor informa unde ești și unde sa ajungi. Vor fi peste tot liste cu zboruri

| mihai69 a răspuns (pentru suntserios):

Și totuși... există și escale de tipul celor care tu spui că... NU există!
Chiar eu am zburat cu o cursă TAROM București - Bruxelles cu escală la... Constanța! ce spui de asta? (bine, acum nu mai există cursa respectivă). Și mai poți găsi exemple de acest tip, deși nu sunt foarte multe. Oricum, în astfel de cazuri, se știe încă de la plecare că pasagerii care nu au treabă cu escala respectivă pot rămâne în avion.