| IoaNa1428Dmd a întrebat:

Hei TPU, vreau să călătoresc la Chișinău pentru o săptămână, in total 5 nopți.
Vreau sa vizitez Chișinăul și mănăstirile din Orhei.
Câți bani să-mi iau la mine doar pentru cheltuieli?
500 Roni echivalentul la 2080 și ceva de lei moldovenești sunt suficienti pentru a gusta și vizita Chișinăul?
Voi merge cu trenul, și bineînțeles că vreau sa aduc și dulciuri acasă și poate diferite cosmetice sau suveniruri.
Cum trec vama cu ele? Ce dificultăți as întâmpina?
Ei vor controla in bagaj, dar de unde vor știi cu ce obiecte vin eu din Chișinău și cu care vin deja din Romania.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| GenRex a răspuns:

Eu sunt din Moldova. Pentru suveniruri și alte lucruri eu îți recomand să îți iei 5000 de lei moldovenești, cam peste 1000 de roni pentru orice eventualitate. În al doilea rand trebuie sa te cazezi ( sau unde vei sta? Răspunde, pentru a-ți da un răspuns mai concret). Eu ultima oara când am fost la Orheiul Vechi am plătit întrarea cam vreo 50-100 lei moldovenești (nu sunt sigura 100%). Doar în cazul în care iei băuturi alcoolice sau țigări, pot sa apară ceva complicații (cazurile sunt foarte rare), în rest dulciurile (le recomand pe cele de la Bucuria și АВК (se citește avăca deoarece sunt litere rusești, B-ul din mijloc se citește V), acestea sunt extraordinar de bune și calitatea e de rang înalt. Dacă vrei sucuri, ți le recomand pe cele de la Naturalis (calitate superioară). Dacă vrei sa mănânci ceva prin oraș îți recomand restaurantele Andy's Pizza. Îți recomand să vizitezi mall-ul din Chișinău care se numește Mall-dova, găsești diverse lucruri super ok. O firma buna de haine și lenjerie este Iuvas (o calitate excelenta). În rest daca vrei mai multe detalii sau sa îți propun câteva locuri care merita de vizitat și prețul, doar spune-mi, eu personal am vizitat aproape toate locurile din Republica Moldova.

7 răspunsuri:
| Deserth a răspuns:

Da odata ma batea gandul si pe mine sa vizitez Chisina-ul.Vezi ca e periculos iti sugerez mai bine sa vizitezi orice alt oras din Romania. Uite de ex.vino in Timisoara avem tramvai turistic, fete frumoase tot ce vrei

| GenRex a răspuns (pentru Deserth):

De ce zici ca e periculos? Oriunde poate fi periculos.

| IoaNa1428Dmd explică (pentru Deserth):

Eu nu cred ca este deloc periculos laughing))

| IoaNa1428Dmd explică (pentru GenRex):

Eu stiu rusa, ma descurc. Atat voiam sa stiu, anume cati bani sa-mi iau. La cazare nu as vrea ceva scump, la vreo 60-70 Roni pe noapte, nu ma intereseaza prea mult conditiile. vin la plimbare, nu la somn. Stiu un Hostel Tapok, am vazut ca multa lume a fost incantata. Nu beau si nici nu fumez, vreau doar sa beau un suc si sa ma bucur de dulciuri, vreau sa vizitez editura Bestseller in primul rand. Mai vreau sa stiu daca am reducere cu carnetul de elevi din Romania pe tren la intoarcere din chisinau.
Iubesc enorm Moldova, abia astept sa vin. Banuiesc ca am sa plang la plecare si am sa revin super des

| IoaNa1428Dmd explică (pentru GenRex):

Si da, as vrea sa stiu obiective turistice din Chisinau si pretul, asa ma voi orienta sa stiu cati bani sa-mi iau

| GenRex a răspuns (pentru IoaNa1428Dmd):

Numai din Chișinău?

| GenRex a răspuns (pentru IoaNa1428Dmd):

Https://m.adevarul.ro/......index.html aici Muzeul de etnografie și istorie, intrarea costa în jur de 5 lei aproximativ 1 RON... Celalalt muzeu tot ieftin costă...