| andreea000111 a întrebat:

Heiii TPU, peste doua saptamani plec intr-o calatorie ( drumul dureaza 2 zile si o noapte ). Ce as putea sa iaula mine, sicum sa fiu cat mai relaxata in autocar?

Răspuns Câştigător
| ceaiuldetei a răspuns:

Foarte relaxată n-ai să fii, pentru că un drum cu autocarul e chinuit, din mai multe puncte de vedere.

Cu filmele se ocupă ăia, dar filmele sunt proaste și monitorul e mic (spun asta dacă stai undeva în spate, pentru că ai șanse să nu mai vezi nimic), apoi, se pun manele sau radio sau muzică lăutărească. Dacă reziști stilului, va fi ok, dacă nu, e indicat să ai ceva cu muzică de ascultat la tine (fie și radio pe telefon, dacă n-ai vreun laptop sau player mp3 cu căști).

Dacă îți place să citești, ia vreo două cărți la tine. Trece timpul altfel când citești. Și trece mai repede.

Ia apă la tine sau nu uita să îți cumperi când opresc ăia. Ceva de mâncare. Poate niște vitamine. Tampoane (ca să n-ai surprize). O pernuță sau o jucărie mai mare din pluș, pe care să îți pui capul (asta dacă dormi/adormi la geam). Ceva de învelit, pentru că seara se lasă rece sau mai pornesc ăia aerul condiționat.

E important să ai și hârtie igienică sau șervețele (umede sau uscate) la tine. Ai grijă să nu răcești.

Distracție plăcută și drum bun.

9 răspunsuri:
| Ionuț_Cosmin_1999 a răspuns:

Ia-ti o perna sa dormi bine laughing

| VeryV a răspuns:

Îti poţi lua cărţi să citeşti, tabletă sau telefon să mai stai şi pe net, trebuie să te îmbraci cat mai lejer posibil să te simţi cat mai bine, acum, depinde de vreme, îti poţi lua un carneţel să scrii citate, versuri, ganduri, etc... Să te distrezi!

| andreiboss31 a răspuns:

Cateva carti, un telefon ca sa te joci si carti de machao ca te joci cu niste prietenei(daca e cazul)...

| Tiia a răspuns:

Haine, mancare, bani, apropo ce ne intrebi pe noi, ia ce te relaxeaza pe tine...

| mihai69 a răspuns (pentru VeryV):

Știi cât costă netu-n roaming?!?
===============
@andreea000111:

Un MP3 sau MP4 player ar fi foarte util (te ține bateria mult și bine, față de tabletă sau telefon). La fel un e-reader, preferabil cu ecran e-paper că și la astea ține bateria enorm față de tablete / telefoane / etc.
Ceva ciocolată, biscuiți, alte uscături de ronțăit. Apă de băut (măcar două sticle mari).
O pernă de voiaj (preferabil gonflabilă), ochelari de dormit, o căciuliță să-ți tragi pe cap dacă ești în bătaia directă a aparatului de A.C., o jachetă pentru răcoarea nopții, sau chiar o pătură. Încălțăminte și haine cât mai lejere și NU sintetice!
Ar fi deosebit de util un încărcător de telefon din astea „eco" fie solar, fie cu manivelă - astfel nu depinzi neapărat de o priză, sau de cine știe ce adaptor pentru prizele din nu știu ce țară.

| Happyjump a răspuns:

O perna, ceva de rontait si mai ales un telefon sau o tableta

| VeryV a răspuns (pentru mihai69):

Nu... laughing)))))

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ca sa fii relaxata in orice calatorie, iti trebuie doar un lucru: prietenii big grin
Daca mergi singura, asigura-ti in primul rand muzica, si rezerve de baterie. Ideal ar fi sa ai netul la indemana, e o modalitate eficienta de a pierde timpul, cel putin pentru mine.
Cartile pot fi si ele bune, insa de multe ori te poate apuca greata cand citesti in autocar.
Pentru mine, cele mai bune calatorii (ca pasager) sunt cele nocturne, cand pot dormi. Nimic nu e mai relaxant intr-o calatorie decat somnul happy
Drum bun!

| andreea000111 explică (pentru ceaiuldetei):

Nu merg cu un autocar mare, si nu are televizor deloc laughing) Dar oricum mi-ai dat niste idei minunate :* Mersi puppy dog eyes