| Razeph a întrebat:

Daca am 16 ani si zbor la Madrid cu easyJet pot sa calatoresc doar cu buletinul de identitate sau imi trebuie neaparat pasaport? Help please.

Răspuns Câştigător
| angel74dm a răspuns:

Nu iti trebuie pasaport pe avion daca zbori in tarile din UE... Cum Spania este in UE, nu este nici o problema. Rog persoanele care nu stiu sigur acest lucru sa se documenteze inainte de a posta raspunsuri, pentru ca omul le ia de bune. In schimb, poti sa calatoresti singur pe avion doar daca ai procura de la ambii parinti, si atunci trebuie sa platesti taxa de insotitor, cam 20 de euro. In Romania, pana la 18 ani esti considerat minor.

5 răspunsuri:
| AmberMyth1 a răspuns:

Pana la 14 ani ai voie sa zbori cu pasportul mamei spre exemplu daca are poza ta in el. dar de la 14 in sus trenuie sa ai pasaport neaparat ca sa zbori

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cu buletinul nu, dar cu cartea de identitate da. Numai bine!

| Anomaramona a răspuns:

Nu ai nevoie de pasaport intrucat Spania este membra U.E. Insa daca tu calatoresti singur( adica fara ambii parinti)sau insotit de alta persoana, fiind minor ai nevoie de procura de la parinti pentru a putea iesi din tara. Aceasta procura se face la orice notar

| DenisejUSTmE a răspuns:

Buna!
Nu iti trebuie pasaport pe avion daca zbori in tarile din UE... Cum Spania este in UE, nu este nici o problema. Rog persoanele care nu stiu sigur acest lucru sa se documenteze inainte de a posta raspunsuri, pentru ca omul le ia de bune. In schimb, poti sa calatoresti singur pe avion doar daca ai procura de la ambii parinti, si atunci trebuie sa platesti taxa de insotitor, cam 20 de euro. In Romania, pana la 18 ani esti considerat minor.

| misterm a răspuns:

Am si eu o intrebare.am 17 ani si vreau sa vin in Romania din barcelona spania... cam ce acte mi-ar trebui sa calatoresc singur