| anonim_4396 a întrebat:

In curand am sa plec in Grecia si ma gandeam dacă am voie sa am in bagajul de mana bateria externa... Va fi confiscata? Ma refer si de politia de frontiera din România si din Grecia... Daca aveti nelămuriri întrebați-ma! E urgent! Si cu casti bluethoot acelasi lucru.Mi le vor confisca?

Răspuns Câştigător
| SomethingFunni a răspuns:

Fiecare companie are propriile reguli afisate online in detaliu, chiar si pentru prosti, nu ai voie cu: arme de foc, droguri, cutite sau unelte grele din metal, etc; daca nu esti sigura te poti uita.

Nu am auzit pe cineva sa confiste baterii si casti.

3 răspunsuri:
| DanyDav a răspuns:

Nu ti-o confisca!
Doar sa nu fie exagerat de mare, lol.

| mihai69 a răspuns:

Ai voie cu condiția să nu depășească o putere de 100 Wh. Adică să nu fie mai mare de 2000 mAh.
===
Completare ulterioară: asta e valabil numai dacă mergi cu avionul. În orice alt mod de a trece frontiera (auto, tren etc.) nu ai nicio restricție.

| mihai69 a răspuns:

Chiar dacă ai ales un răspuns câștigător, chiar dacă fericitul câștigător mi-a oferit un vot „eronat", eu cred că e bine să știți că NU aveți dreptate.
Și dacă nu mă credeți, poate îi credeți pe cei de la FAA:
http://www.faa.gov/hazmat/packsafe/more_info/?hazmat=7
====
„Size limits: Lithium metal (non-rechargeable) batteries are limited to 2 grams of lithium per battery. Lithium ion (rechargeable) batteries are limited to a rating of 100 watt hours (Wh) per battery. These limits allow for nearly all types of lithium batteries used by the average person in their electronic devices. With airline approval, passengers may also carry up to two spare larger lithium ion batteries (101-160 watt hours). This size covers the larger after-market extended-life laptop computer batteries and some larger batteries used in professional audio/visual equipment.
Quantity limits: None for most batteries – but batteries must be for use by the passenger. Batteries carried for further sale or distribution (vendor samples, etc.) are prohibited. There is a limit of two spare batteries per person for the larger lithium ion batteries described above (101-160 watt hours per battery).
Batteries must be protected from damage.
Battery terminals (usually the ends) must be protected from short circuit (i.e., the terminals must not come in contact with other metal). Methods include: leaving the batteries in their retail packaging, covering battery terminals with tape, using a battery case, using a battery sleeve in a camera bag, or putting them snugly in a plastic bag or protective pouch."
====
Sau pe cei de la IATA: http://www.iata.org/......attery.pdf
Dacă nu știi engleză, folosește google translate.