| Kira22 a întrebat:

Hi TPU! Am o intrebare:la ce varsta ma pot da cu bicicleta te strada? Mentionez ca am aproape 12 ani si in sibiu unde sau pus piste de biciclete in tot sibiul pe strada.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, art.70, alin.2, pentru a circula cu bicicleta pe drumurile publice trebuie sa ai cel putin 14 ani. Numai bine!

5 răspunsuri:
| bloodbaa a răspuns:

PE strada te poti da cand ai buletinul. aadica la 16 ani :d. eu asa stiu big grin
Bafta!

| Zuzy244 a răspuns:

Merge sa mergi si acumhappynu?! la mine in oras se poate mergehappyfundita?

| emma_8868 a răspuns:

Eu stiu ca de la 14 ani.

| TheHunter38 a răspuns:

Date linistit da traim in Romania, nu in Germania ce-i cu atatea legi, eu intr-adevar am 18 ani dar merg cu bicicleta pe toate drumurile,drumuri natianale,drumuri europene,politia n-are treaba nu le pasa daca nu incurci circulatia,iar daca le pasa politistii cred ca meri doar in satul/orasul care urmeaza in drum, dar trebuie sa ai la tine buletinu, sau ceva cu care sa te identidici. la 12 ani nu-i bine sa meri foarte departe, mai bnnuma prin oras, sau max in satele din jurul orasului dar gasesteti tovarasi de drum.

| Onofresh2000 a răspuns:

Daca aveti strazi speciale poti merge si acum.