Întrebare recomandată | croissant a întrebat:

In ce luna este deschis pentru turisti transfagarasanul?

Răspuns Câştigător
| danaieladaniela a răspuns:

Drumul este închis pe o porţiune de 27 kilometri timp de 8 luni din an, iarna şi primăvara, din cauza pericolului de avalanşe, căderi de stânci, alunecări de teren ş.a.

În perioada 1 noimebrie 2018 - 30 iunie 2019, DN 7C - TRANSFĂGĂRĂŞAN este ÎNCHIS pe sectorul de drum cuprins între kilometrul 104 (Piscu Negru – jud. Argeş) şi kilometrul 130, 8 (Bâlea Cascadă – jud. Sibiu). Porţiunea închisă se redeschide circulaţiei începând cu 1 iulie.

Drumul este în continuare DESCHIS circulaţiei publice pe următoarele sectoare:
- Jud. Argeş - din localitatea Bascov până la Piscu Negru (km. 104);
- Jud. Sibiu - de la intersecţia cu DN 1 (km. 151 + 955) până la Cabana Bâlea Cascadă (km. 130+800).