| Girly97 a întrebat:

Incerc sa invat de 2-3 luni limba spaniola pentru vizita mea in Madrid la sfarsitul anului sau la inceputul lui 2021. Am inceput cu o carte (cu CD inclus) care preda foarte repede lectiile, inca din prima lectie se folosesc dialoguri si fraze lungi. Apoi am incercat cu Duolingo, am inceput sa invat mult mai bine cu Duolingo insa tot simt ca nu ma descurc. Inteleg acum majoritatea enunturilor pe diferite subiecte insa cand vine vorba sa formulez eu propozitii de cele mai multe ori ma blochez sau fac greseli gramaticale. Asa voi ramane? Ce vor crede spaniolii despre mine, ca sunt proasta? Noi romanii criticam pe oricine pentru absolut orice greseala micuta.

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Deci...tu te duci pur și simplu într-o vizită în Spania și pentru atâta lucru te apuci să înveți limba și crezi că ăia o să te judece că faci greșeli wtf laughing))

suntserios
| suntserios a răspuns:

Spania are anual 75 milioane de turisti străini. Daca ei se descurca cu engleza oare tu nu poți

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Î ti zic eu cum sa inveti spaniola ca pîna ajungi tu in Spania mai durează, uita te la telenovele pe pro 2 fostul Acasă tv si auzi cum pronuntă ei si cum traduc pe ecran si in timp înveti cîte ceva.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Poți să vorbești în engleză...
Cum ar fi să trebuiască să învățăm limbile tuturor țărilor pe care le-am vizita? Păi n-am mai călători, dracu.

| mihai69 a răspuns (pentru supadeceapa):

Nu e musai.
Dar știi ce mult contează dacă in loc de "thank you", să poți spune efharisto / blagodaria/ spasiba/ danke / gracias etc?
Nu spune nimeni că trebuie să vorbești perfect, dar câteva expresii uzuale e foarte bine dacă le știi. Și nu se supără nimeni dacă pronunția nu e100% corectă. Dimpotrivă.

| supadeceapa a răspuns (pentru mihai69):

Da, știu, și mie mi se pare de bun simț să știi câteva expresii, dar ea pare că se stresează prea mult laughing învață de câteva luni.

| Digikey a răspuns:

Eu zic mai bine mai amani cu un an vizita sa nu te faci de ras pe acolo.

| andreea567890123 a răspuns:

De ce nu vorbesti in engleza cu ei?
Si ei ar trebui să o stie, si cred ca o si stiu majoritatea
Prin engleza, va veti intelege calumea