| Smmo a întrebat:

Intrebare doar pentru cine a fost in excursie/pelerinaj la manastirile rupestre - Cetatuia - Negru Voda - Namaiesti - Corbii de Piatra. Este greu/mult ca timp de urcat pentru persoane in varsta? Aveti ceva sfaturi, impresii? Recomandati vreo agentie (plecare din Bucuresti) pentru aceasta excursie sau dimpotriva?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sfatul meu este ca persoana in varsta sa viziteze manastiri la nivelul solului sa-i zic asa, cele mai frumoase raman in opinia mea cele din Suceava, renumite in lume! Sa spun si 2 nume? Putna si Voronet, dar sunt mult mai multe in judetul acesta frumos, care mai de care mai minunate, te umpli de energie pozitiva.
Cat despre persoane care fac acest tip de pelerinaj, pe care eu il numesc turism religios, da sunt persoane care fac astfel de pelerinaje cam pe la toate manastirile mari din RO.
De obicei aceste persoane care fac pelerinaje cu grupul pot fi gasite pe internet, prin anunturi lipite pe stalpii din jurul bisericilor din fiecare judet/municipiu (deci cauta anunturi prin orasul tau), sau prin cunostinte.
De asemeni stiu ca pretul este unul mult mai mic decat daca ai merge pe cont propriu si ar trebui sa platesti cazare, masa, transport.
Eu totdeauna am mers pe cont propriu, dar stiu ca varstnicii sau alte persoane doritoare merg in astfel de pelerinaje cu grupul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La namaiesti am fost eu! Am aproape 37 si mi-au iesit matele afara, radea un domn mai in varsta de mine. Este ceva de urcat, conditia mea fizica fiind cam slaba, eu avand vreo 7 kg peste greutatea normala. Dar poti face pauze daca te duci cu cineva mai in varsta, sunt bancuțe.

| Smmo explică:

Va multumesc pentru raspunsuri. E clar ca nu ar face fata la acest drum. Mi-as fi dorit sa gasesc informatiile astea privind dificultatea traseului pe site-urile agentiilor, dar mereu le evita si trebuie sa fac sapaturi. Pe langa ce mi-ati spus, am gasit ce voiam in privinta gradului de dificultate si aici: https://www.turismcultural.ro/manastirea-cetatuia-negru-voda.html
O sa aleg altceva. Daca aveti si alte recomandari de manastiri prin locuri frumoase, desigur puteti face. Nu am calatorit prea mult din varii motive. Mi-as fi dorit sa fie un peisaj ceva mai salbatic, asa cum a fost candva, cu brazi, aer curat, munte, nu genul de parc in care au intrat asfaltul si civilizatia, ca asta am si la doi pasi. Atata ca ar fi bine sa nu-mi dau duhul pana ajung - eu si ceilalti. Clar prefer grupurile mari, ca nu stii cine mai apare hamesit prin padure.;)