| kalinka a întrebat:

Pasaportul meu e valabil pana in septembrie, iar eu plec in Elvetia la sfarsitul lunii asteia si stau doar 5 zile. Este cazul sa-mi fac pasaport nou?!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. trebuie sa expire 6 luni mai tarziu fata de luna in care se iese din tara. ar trebui sa expire la 1 oct ca sa poti iesi cu acest pasaport, asa ca trebuie sa il schimbi. pentru restul europei era suficienta cartea de identitate, dar pentru Elvetia, nu.

| maria a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa intrebi la Pasapoarte. Daca pleci in interes de serviciu si nu in vacanta, poti intreba la agentia care se ocupa de rezervarea biletului de avion, eventual cazare. Sper sa rezolvi cu bine. Drum bun!

| bozo a răspuns:

Nu. Nu trebuie. Trebuie doar sa ai grija sa reintri in spatiul comunitatii inainte de expirare.

| tita_5552 a răspuns:

AI REVENIT DIN ELVETIA, DACA DA, IMI POTI SPUNE SI MIE CUM A FOST CU PASAPORTUL, CU AUTORITATILE, IN GENERAL, EU AM BILE TE LA AUTOCAR, LA 30 MAI, SI AVEM PASAPOARTE- DAR VREAM SA LUAM SI BICICLETELE CU NOI, IN AUTOCAR-CUM CREZI CA AR FI? MULTUMESC!