| Geronimo9234341 a întrebat:

Urgent! Deci, daca eu implines 14 ani in iulie si eu pe la sfarsitul luni iunie plec in strainatate, am pasaport temporal dar expira in 13 iulie si eu stau pana in septembrie deci nu...Si intrebarea ii mai exact:Imi pot face buletinu inainte sa implinesc 14 ani? Va rog raspundeti! big grin

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul este negativ, prima carte de identitate(nu buletin) se face dupa implinirea varstei de 14 ani, conform OUG nr.97/ 2005. Trebuie sa te prezinti la SPCLEP in 15 zile de la implinirea varstei de 14 ani. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îți faci cartea de identitate imediat la întoarcerea în țară!
Pa, pa.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Conform prevederilor legale, cetăţenii sunt obligaţi să se prezinte, după împlinirea vârstei de 14 ani, la Serviciul public comunitar de evidenţă a persoanelor pentru a solicita punerea în legalitate cu un act de identitate.
Depunerea actelor în vederea obţinerii cărţii de identitate se va face numai după împlinirea vârstei de 14 ani a minorul
Singura variantă pentru a părăsi țara rămâne pașaportul. Poți solicita tot un pașaport temporar (valabil doar 1 an, se eliberează în două ore), sau un pașaport electronic (valabil 5 ani pentru persoane ce au vârsta de peste 6 ani, care se eliberează în 14 zile).
O zi cu zâmbet să ai.

| EllyFMS a răspuns:

Nu iti poti face buletinul inainte sa ai 14 ani.Nu te poti duce nici macar sa iti faci poza ca sa ridici buletinul exact de ziua ta.Am incercat eu sa fac chestia asta si tipa de acolo mi-a spus: "Nu se poate, pentru. ca noi avem niste programe in calculatoare care nu ne perimte asa ceva, pentru ca ar aparea pe buletin o data dinaintea datei pe care implinesti tu 14 ani si este ilegal" deci din toata asta, reiese ca nu iti poti face buletin decat exact in ziua in care tu faci 14 ani[adica atunci te duci sa faci poza] si ti-l vor elibera peste doua saptamani, dar mai devreme de atunci nu poti.happy

| lookingforlove a răspuns:

Nu^Doar atunci cand implinesti 14 ani ai nevoie sa il facihappy Pana atunci, nu din pacate."regulile statului"happy as zice sa te consulti cu parintii si acestea sa intrebe parerile persoanelor "invatate" in acest domeniu happy iti doresc succese in strainatate happywinking

| Darkkfruit a răspuns:

NU logic. Decat daca esti dispus sa bagi niste bani

| AzizRO a răspuns:

Nu... dar ai putea parasi tara cu imputernicire. bafta

| Hamster_8870 a răspuns:

Regula nr 97/2005 interzice plecarea din tara la varsta de 14 ani daca nu ai buletin dar dupa ce iti faci buletin poti sa pleci. fundita plizz plizz plizz plizz plizz plizz plizz plizz pliplizz plizz plizz plizz plizz plizz plizz zz plizz plizz plizz plizz plizz plizz plizz plizz plizz plizz plizz plizz plizz plizz

| Hamster_8870 a răspuns:

Regula nr 97/2005 interzice plecarea din tara la varsta de 14 ani daca nu ai buletin dar dupa ce iti faci buletin poti sa pleci. fundita plizz plizz plizz plizz plizz plizz plizz plizz pliplizz plizz plizz plizz plizz plizz plizz plizz plizz plizz