| cristina_horea a întrebat:

Plec la Istanbul si nu stiu daca trebuie sa pot sau nu val? Nu mi-ar placea sa-l port si vreau sa stiu daca trebuie sau nu pentru ca am auzit ca au avut si alte femei problema aceasta in tari musulmane.

Răspuns Câştigător
| kh1ss a răspuns:

Nu trebuie sa porti neaparat val... asta doar daca esti musulmana... tu esti un simplu turist... nu ai de ce sa ai probleme... anyway... have funwinking

6 răspunsuri:
| NoName_9903 a răspuns:

Am fost pana acum in Turcia, Tunisia si Dubai, nicaieri nu am fost nevoita sa port val. Totusi exista anumite asezaminte religioase pe care daca vrei sa le vizitezi trebuie sa te acoperi ( nu neaparat pe cap, dar nu poti intra cu short si maieu, iti dau ei la intrare niste esarfe mari)

| Tudora_dragut a răspuns:

Mie mi se pare chiar frumos sa porti val. Este traditional si este o experienta unica.

| Luciana_pop a răspuns:

In Istambul 90% din femei nu poarta val. Trebuie sa iti pui val doar daca intri in moschee.

| monicaclaudia a răspuns:

Tudora_dragut este traditia lor nu a noastra noi ne adaptam la traditiile lor cind mergem sa ii vizitam dar ei uita sa faca acelasi lucru cind vin acasa la noi.
Deci eu zic daca te simti bine poti ca sa il porti dar nu esti obligata esti doar o turista. care porti bani asa ca. ar trebui sa te accepte cu sau fara voal ((

| Vulpita a răspuns:

Am fost deja in Turcia si in multe locuri trebuie sa-l porti dar Istanbulul este un oras mare occidental unde nu e neaparat nevoie sa-l porti. Totusi, in anumite locuri e obligatoriu sa-l porti (moschee) asa ca cel mai bine ar fi sa iti impachetez cateva.

| Madalin1997 a răspuns:

Valul e ala care iti acopera fata si nu este obligatoriu nici in religia musulmana(fata, mainile de la incheietura si picioarele de la glezna spre degete nu este obligatoriu sa fie acoperite) baticul si celelalte trebuie purtate doar daca esti de religie musulmana. Gandeste-te ca in Dubai, care este intr-o tara musulmana sunt turist care stau la plaja in costum de baie si nu le zice nimeni nimic.
PS: vad ca ti-am dat mesajul asta cam tarziu dar sunt musulman si stiu ce zic.