| Anonim_8066 a întrebat:

Poate merge un minor in Italia neinsotit? Daca ai procura poti merge neinsotit? Fundaaa :X

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate merge neinsotit. Si nu este vorba de procura ci de o declaratie pe proprie raspundere, data de parinti si autentificata de un notar public ori de o reprezentanta a Romaniei in strainatate, prin care acestia isi dau acordul ca minorul sa plece in strainatate si indica un insotitor major. Ca insotitor poate fi indicat si personalul de bord de pe un avion ori tren, precum si conducatorul auto, in functie de mijlocul de transport cu care va calatori minorul. Acestea sunt prevederile L.nr.248/2005 privind regimul circulatiei in strainatate a cetatenilor romani, art.30. Numai bine!

7 răspunsuri:
| sKilL a răspuns:

Trebuie sa ai si un insotitor. eventual doar pana la aeroport si cand aterizezi sa vin alt insotitor

| crissx_7752 a răspuns:

Desigur ca nu poate trece in alta tara fara parinti, dar poate merge oriunde in tara fara parinti dar cu procua. ( sau nu e voie sa iesi din eu. fara parint... etc. nu stiu) skz :p

| UnuAltu2000 a răspuns:

Nu.Cu avionul nu stiu sigur.dar cu autocarul iti poate face procura pe sofer! Bft.

| Andrada1 a răspuns:

Poti merge. Bineinteles ca poti doar ca va avea grija stewardesa de tine pe parcursul zborului. Si in Italia te 'preda' la cine mergi happy

| blondu_9020 a răspuns:

Mda...daca nu stiti nu va bagatistraight face, eu astavara am venit in spania singur cu autocarustraight face, intr-adevar mi-a trebuit procura si atentie trebuie sa ai peste 14 ani ca sa poti trece, bineinteles ca domnii de la vama au gasit ceva neregulichatterbox si a trebuit sa dau 50 Euro ca sa ma lase sa trec, deci sigur ca poti trece dar iti trebuie procurastraight face

| yinna a răspuns:

Am fost in Italia de multe ori.Niciodata nu am putut sa trec fara procura de ex atunci cand am pleecat decat cu bunica sau mama.Asa ca raspunsul este nu chiar daca ai procura aceasta trebuie sa fie de la un parinte pentru un alt insotitor nu sa te duci singura big grin sorry

| GeorgiV a răspuns:

Pentru a putea să iasă din țară, copiii sub 18 ani trebuie să îndeplinească următoarele condiții:
- să călătorească cu cel puțin un adult însoțitor
- să aibă asupra lui acordul ambilor părinți (sau al părintelui care nu-i însoțește) legalizat la notariat
- adultul însoțitor trebuie să aibă cazier judiciar curat pe care să-l prezinte la frontieră
Deci, ce ține de tine, este să ai acordul legalizat de la ambii părinți și un adult însoțitor în excursia respectivă!
Baftă!