| Petrovic a întrebat:

Pot sa calatoresc singur daca am buletin si 15 ani? In Romania? Dar in Polonia? (Adica sa merg din Brasov in Varsovia cu trenul).

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa 18 ani esti major si poti calatori singur, fara a avea nevoie de acordul parintilor si insotitor major, acestea sunt necesare doar pentru minori.

7 răspunsuri:
| ToțiPentruUnu99 a răspuns:

Poti singur doar in Romania. Pentru a pleca in alta tara, poti ori cu parintii dar daca vrei fara ei, oricum trebuie sa mergi cu un adult si parintii sa faca o declaratie ca te lasa in grija adultului respectiv, ca te lasa sa mergi cu el

| nicoooletaaa a răspuns:

Clar nu! Chiar daca ai buletin, nu esti major

| Crash94 a răspuns:

Poți călători singur, în afara țării, doar cu procură de la ambii părinți/tutori legali.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In tara poti calatori singur.
Pentru a calatori in strainatate, daca nu mergi cu ambii parinti, ai nevoie de o declaratie notariala, data de ambii parinti sau numai de unul daca mergi cu celalalt, prin care isi dau acordul se mergi in Polonia si indica un insotitor major.

| Petrovic explică (pentru Ioandelasal):

Dar dupa ce implinesc 18 ani?

| Andwta a răspuns:

Trebuie sa fi major. Sau sa ai un insotitor cu varsta corespunzatoare.

| maradi3 a răspuns:

Bineinteles ca poti! Insa doar pana-n vama!