| BomboDinCongo a întrebat:

România sau Bulgaria?
Știu că suntem supuși manipulării și propagandei antiromânești.Ne-a fost indusă ideea că în Bulgaria e mai bine și mai frumos.Ei bine,s-ar putea să vă șocheze,dar nu e nici mai bine,nici mai frumos și nici mai ieftin.
Așadar,care e motivul pentru care unii români aleg să meargă în Bulgaria și nu în România?
De ce țăranii se duc în vacanță în Bulgaria?
Cu toate că sute de mașini au fost furate în Bulgaria, mulți români încă simt nevoia să se ducă pe litoralul bulgăresc.
Ieri
Pe 18 iulie 2012 a avut loc un atentat cu bombă în Bulgaria,într-o stațiune.Din fericire,victimele erau evrei.
Dar oricum,Bulgaria mai e o țară sigură?
Credeți că țăranii vor mai alege Bulgaria?
Din păcate,bulgarofilii nu sunt foarte isteți,cred că în loc să meargă la mare în țară,se vor duce tot în Bulgaria ca proștii.

Bulgarofil=Român iubitor de Bulgaria, de obicei posesor de mașină înmatriculată la bulgari. Urăște România, crede că Bulgaria e o țară de vis și își dorește chiar să emigreze în Bulgaria. Are tricouri cu mesaje precum I LOVE Bulgaria și, evident, își petrece vacanțele în Bulgaria, de obicei la all-inclusive unde bagă în el până crapă. Nu e foarte inteligent,de obicei e gras, mănâncă shaorma în cantități mari și are IQ mic.

Răspuns Câştigător
| pwp a răspuns:

Nu am fost in Bulgaria si nici nu as vrea sa ma duc.ei nu sunt cu nimic superiori fata de noi.Prefer statiunile noastre love struck

6 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Litoralul romanesc e abject.Cel bulgaresc este superior, insa nu cu mult.Doar un personaj ce refuza patologic realitatea ar infirma asta.Doar pentru existenta unor locuri precum Mamaia, cred ca ar trebui deviata, fie marea, fie Dunarea, peste o buna parte din litoralul romanesc, un termen eufemistic pentru 243 de kilometri de nisip, fite generaliste, familisti obositi si aglomeratie insuportabila.De fapt, mie nu-mi place marea de nicio culoare, astfel nefiind in favoarea niciunei din cele doua destinatii.Si nu taranii aleg Bulgaria, ci oamenii care stiu ca in Romania, cel putin in unele statiuni, la anumite nivele, e apocalipsa.De mentionat ca in Mamaia este apocalipsa culturala si Retard County.Nu pot sa ma abtin; statiunea aia e prea murdara dpdv social, incat s-o suporti.Da' nici cu Costinesti si ai sai raveri epileptici penibili sau Vama cu hippie-hipsterii nu mi-e rusine.

De bine, de rau, Romania e mai sigura ca Bulgaria.Nu doar din cauza ca rata de criminalitate e mai mica, ci si din cauza ca rata de prostie si cocalarism e mai mica in Romania. Bulgarii se rup pe chalga, un fel de manea, care la noi incepe sa fie pe cale de disparitie, in forma originala. Bulgarii o ard prin Plovdiv si Stara Zagora gangsta, de raman si 3-4 morti dupa ce s-au ciuruit cu AK-uri luate ilegal.

Atentatul de la Burgas ma lasa rece, insa daca cel ce s-a aruncat in aer servea Hezbollah sau alta organizatie care e pusa pe treaba anti-Israel, nu pot sa-mi ascund zambetul, mai ales vazand fetisoara intristata si impasabila a lui Ehud Barak, de aseara.

Adevarat, motivul principal pentru care romanii aleg Bulgaria e ca pot sa-si umple matul.Asta-i place romanului, mancarea si bautura.Ca,deh,am fost un popor flamand, noi voiam pamant, acu' 100 de ani, amu' vrem mancare si bere curgand.Macar de-ar fi o bere buna...

Da' tu ai facut suprageneralizari.Fiecare e liber sa se duca unde vrea,atat timp cat nu vine la mine cu fraze de genul "Coaiiii,sa vezi ce tare ii in Bulgarea,cois, trebuie sa vii neaparat si tu la anul", pentru ca se alege cu ceea ce eu numesc, academic si deontologic vorbind, bastarca peste nas.

Iar propaganda anti-romaneasca, rar este nesincera.Propaganda romaneasca pe de alta parte,e bolnavicios de falsa si infantila.S-o recunoastem,romanii nu sunt,asa cum ne vindem in afara,ospitalieri,chelnerii si de obicei,cei ce lucreaza la mare/statiuni turistice sunt acri ca niste muraturi,repeziti si nu respecta codul moral al meseriei lor. Pune asta in cocktail cu prostia fetida de pe "litoralul romanesc", manelele sau tiganii Velea si Connect-R ce rasuna din boxe, aglomeratia si meltenismul si iti iese de ceva ce un om sanatos nu poate suporta mai mult de o ora.Dar, in Bulgaria este mai ieftin.Din cate stiu, doar Eforie rivalizeaza la pretul avantajos cu statiunile bulgarilor, dar acolo gasesti familisti afectati cu duimul.

| BomboDinCongo explică (pentru pwp):

Eu am un unchi bogat..adică are destui bani,dar n-a fost niciodată la mare în altă țară. Spune că-i place prea mult la noi,s-a simțit foarte bine de fiecare dată, merge de câțiva ani la Eforie și Neptun și spune că n-ar da litoralul nostru pentru nimic în lume.
Adevărul e că și eu mă simt cel mai bine la mare în țara noastră, toți s-au purtat frumos cu mine. Nici în Bulgaria nu am fost mai bine tratat.
Evident, nu vreau să-mi pupe nimeni picioarele, sau să-mi zâmbească forțat..sunt un om normal, de bun simț și vreau să fiu trata ca atare.

| newsun a răspuns:

In primul rand majoritatea turistilor romani sunt orbiti sa zicem de conceptul All Inlcusive. Dar litoralul Bulgariei nu consta doar in asta, ai o varietate de excursii, locuri extraordinare de vazut si amenajate, hoteluri cu animatii, cu program pentru turisti, dar bineinteles ca de acest aspect nu ai cum sa auzi din partea romanilor, deoarece prefera sa se mute de la pool bar la masa, si inapoi pe sezlong la piscina, si sa aiba pretentii, pe care de multe ori nu le merita cu comportamentul care il afiseaza intr-o tara straina. De cele mai multe ori pot sa zic ca ne facem de ras, din toate punctele de vedere. Si imi cer scuze ca spun asta, dar cu parere de rau, ca si calitate si servicii, nu ne comparam cu ce ofera Bulgaria. Inainte sa judecati de ce prefera alte destinatii, mergeti si vedeti, si faceti o comparatie.

| Bulgaria a răspuns (pentru newsun):

Da deci jumatate din TPU i-ai facut tarani. dar nu conteaza
raspunsul meu e si Romania si bulgaria. in fiecare an petrec o saptaman la bulgari si un weekend la noi. Mentionez ca intr-o saptamana la bulgari cheltui cat cheltui intr-un weekend la noi asta daca stii sa te orientezi cu ofertele din bulgaria ( fara vrajeala, fara caterinca).

http://www.bulgaria-all-inclusive.ro

| pwp a răspuns:

Mersi pentru funda happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce argumente aduci impotriva celor ce-si petrec vacanta in Bulgaria, cred ca IQ-ul tau nu-l depaseste pe cel al unei verze.
Mai cred ca tu nu ai iesit niciodata din satul in care traiesti, ca dupa cum jignesti, sigur esti un taran dobitoc. Sunt sigur ca nu ai fost niciodata in Bulgaria, dar vorbesti.....ca doar de-aia ii dai gurii sa manance.Sigur esti un complexat, ce nu reuseste sa se impace cu ideea ca bulgarii pe sectorul turism ne-o dau peste bot la orice ora.
Si sigur esti un manelist (chiar daca avatarul arata altceva) tampit, ce iubeste sa se duca la mare in Romania, sa nu aiba loc pe plaja( aia murdara si plina de gunoaie) de masinile cocalarilor ce vin la mare doar sa-si etaleze avutia.
In Bulgaria nu se duc, ca acolo sunt niste anonimi si nu au tupeu sa-si parcheze bolizii unde vor "muschii lor".
Asa ca "prietene ", inainte sa deschizi gura, citeste, documenteaza-te, mai intreaba, du-te acolo sa vezi cu ochii tai, inainte de a face tu pe desteptul, pentru ca nu esti.
Cat despre atentat... a fost in aeroport, undeva la 12-13km de Burgas.