| misteryous a întrebat:

Saptamana asta ma voi duce in Paris.Imi puteti da si mie cateva informatii despre Paris.(locuri de vizitat, mall-uri etc.)

2 răspunsuri:
| fiz a răspuns:

Turnul Eiffel, Sainte-Chapelle, Pantheonul din Paris, Place de la Bastille, Palatul de la Versailles, Muzeul Orsay, Muzeul Luvru

| Razvan_5448 a răspuns:

- Turnul Eiffel, mai ales daca te duci cu prietenulwinking, dar e bun si fara,
- Versailles si Louvru daca iti place arta,
- Catedrala Notre Damme si catedrala Sacre Coeur pentru istorie, daca ti-a placut filmul cu cocosatul de la Notre Damme, daca iti plac catedralele iar de la Sacre Couer e o priveliste superba, e si un funicular, e o zona cu magazine si restaurante foarte dragute (si cam scumpe un picwinking ),
- blocul turn din Montparnasse, poti urca in varf si e iar o panorama superba a Parisului,
- Catacombele, daca iti plac chestiile mai horror, cu multe oase si culoare intortocheate, e mai spooky...winking,
- Muzeul Grevin, daca iti plac figurinele din ceara,
- Place de la Concorde, Champs Elysee, Mausoleul lui Napoleon etc etc...aaa Disneyland bineinteles, nu are nevoie de nici o prezentare, e superb si are chestii pentru orice varsta.

Pentru shopping :
- Champs Elysee, dar nu te astepta la chestii ieftine ca in malluri, sunt...ok si gasesti multe marci cunoscute dar si marci de lux (aleea clar cu preturi mariwinking ),
- Galeriile Lafayette, foarte faimoase in Paris, preturi un pic peste medie as zice dar populare printre turisti,
- Marne la Valle, e langa Disnneyland parca si pe langa un mall foarte mare are si o zona foarte mare cu outleturi la preturi chiar mai mici fata de oras (dar sunt si colectii mai vechi).

Sper ca te-a ajutat.winking Vacanta placuta!

PS: Mai e un loc special, super interesant, tipic frantuzesc unde am mancat cel mai bun brownie din lume! Dar e special si secret, putin prieteni de ai mei stiu despre el, plimba-te prin Paris, poate dai de el.winking