| Liviu_Drecin_1985 a întrebat:

Salut, am fobia asta cu hotelul că urmează să mă cazez acolo și am nevoie de multe informații așa că am vorbit cu un prieten mai umblat și ăla mi-a zis o gramade de prostii precis despre hoteluri.
Acum vă rog să ziceți voi dacă o fi așa că eu nu prea îl cred.
1. Sunt unele hoteluri care îți interzic să mânanci în cameră sau să cumperi mâncare din alt loc și să o duci în cameră.
2. Nu ai voie să duci în cameră cutie cu Pizza și să mânanci acolo în cameră. Este permis să mânanci doar în sală de meșe.
3. În cameră hotelului trebuie să ai în picioare permanent papuci de casă.
4. După ce intri în cameră de hotel nu ai voie să te îmbraci în trening, eu nici nu aveam de gând dar e prea ciudat.
5. Când treci prin recepție ai pungi peste papuci de afară să nu faci mizerie la recepție și spre cameră.
6.Nu prea ai unde să îți pui lucrurile importante și cameristele umblă prințe lucruri, le controlează, le așează și poate mai și iau ceva cu ele.
7. Dacă ai un jurnal sau o agendă de lucru stau și o citesc cameristele când ești plecat.
8. Nu ai voie să iei cheia de la cameră cu tine, trebuie să o lași la recepție.
9.Nu ai voie cu suc în cameră de hotel că acolo ai minibar sau poți să cumperi doar de la hotel nu să cumperi din altă parte.
10. Noaptea trebuie să dormi neapărat că mai vin în control și te întreabă de ce nu dormi.
11. Cazarea la hotel se aseamănă mult cu internarea în spital.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Ăla sigur face mișto de tine:
1. Cred că e una dintre puținele adevărate. La unele hoteluri - depinde de politica fiecăruia. Acolo unde nu e permis, acest lucru e clar specificat în ceva hârtii puse la vedere.
Dar nu vine nimeni să te și verifice. Ideea e (dacă totuși ai ceva ronțănele, snacks-uri etc.) să nu le lași la vedere și, mai ales! să nu faci mizerie (firimituri, pete) în cameră.
2. Cam același lucru ca la 1.
3. Vrăjeală ieftină. Fals.
4. Fals. Poți să stai și în kuru gol dacă ai chef, doar să nu uiți să tragi (cobori) draperiile și / sau jaluzelele.
5. Aberație mai mare nu am auzit.
6. Majoritatea hotelurilor oferă un mic seif în cameră și/ sau la recepție pentru a păstra valorile. Dacă îți umblă camerista prin lucruri... asta e chestie de baftă. În mod normal, asta nu se întâmplă, din păcate pot exista excepții.
7. Crezi că femeile alea n-au altceva de făcut?!?
8. Extrem de puține hoteluri aplică o astfel de regulă; ei au oricum o a doua cheie, sau una universală dacă au nevoie să intre în cameră. E răspunderea ta dacă pierzi cheia sau cartela de acces.
9. Altă aberație. Chiar dacă poate la mâncare se mai ține cont, la băuturi nu am auzit.
10. rolling on the floor
11. Ăla ori n-a fost la hotel, ori n-a fost la spital...

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. Da, asta e politica hotelurilor în general. Asta nu înseamnă că te controlează cineva dacă ai de mâncare și ce faci în camera.

2. La hotel nu exista sala de mese ca nu e cămin de studenți. Exista restaurant unde te așezi și comanzi din meniu. Și da e de prost gust sa te duci cu cutia de pizza în camera mai ales dacă e un hotel decent.

3. Cui ii pasa?

4. Întrebarea asta e pe bune?

5. Ești la spital sau care e treaba cu pungile?

6.da, camerista face ordine în camera dacă îți lași lucrurile aruncate... Dacă le ții frumos în dulap sau geanta nu pune nimeni mana

7. Cine știe... Da probabil ca nu

8. Foarte foarte puține hoteluri au politica asta. Oricum majoritatea au cartele nu chei asa ca nu ai ce sa lasi.

9. Nu te controlează nimeni cu ce ai tu în bagaj

10. Asta e deja la mișto întrebarea...

11. Dacă ar fi spitalele ca hotelurile ce treaba ar fi.

Cineva și a bătut joc rău de tine cu întrebările astea. Grav e ca le ai luat de bune

| johnnny123 a răspuns:

Ori "prietenul tău mai umblat" nu a fost în viața lui într-un hotel, ori face mișto de tine.

Iar tu ai naivitatea unui copil de 7 ani care nu a mers pe cont propriu nici până la colțul străzii.

Nici măcar un singur punct din cele 11 nu este adevărat. Cel puțin nu într-un hotel normal. Nu știu prin ce "hoteluri" a stat prietenul tău, dar mie nu mi s-a întâmplat niciodată într-un hotel să fiu controlat dacă dorm sau cu ce sunt îmbrăcat.

Întreabă-ți prietenul dacă nu cumva hotelurile la care a stat el aveau gratii la geamuri chiar și la etaj.

P.S. Corect este "mănânci", nu "mânci". Aproape m-a durut să-ți citesc întrebarea.

| wpetterssone a răspuns:

Sunt de acord cu majoritatea, mai puțin cu: 4, 10, 11.

| Ha0t1c a răspuns:

Intrebarile tale (absurde) reprezinta o frica in subconștientul tau, aceasta frică provocandu-ti si aceste ganduri, intrebari, scenarii. Toate astea pot fi semnalul unui inceput de tulburare anxioasa. Consulta un psiholog pentru linistea si sanatatea ta. Sa-ti pui atatea intrebari despre o banala cazare la un hotel, nu e normal, deloc.