Întrebare recomandată | valentino52 a întrebat:

Am si eu o problema. Am cumparat 2 bilete de avion pentru mine si prietena mea pentru luna decembrie in Dubai direct prin wizz si am rezervat o camera la hotel fara anulare prin booking. Abia dupa ce am platit toate astea am citit cat de complicat e sa iei viza. Am contactat hotelul dar nu imi raspung la e-mailuri, am sunat si au zis ca imi vor trimite un formular dar nu mi-au dat mai multe informatii.
Am citit ca zeci de turisti sunt arestati doar daca se tin de mana sau se saruta in public daca nu sunt casatoriti. Totodata fetele nemaritate iau foarte greu viza pentru Emirate (probabil sa nu se duca toate sa se marite). Acum eu si prietena mea asteptam 2 saptamani sa ne ridicam pasapoartele si abia apoi depunem pentru viza. Viza am inteles ca o pot face si printr-o agentie de turism de la noi dar trebuie luata cazarea prin ei deci asta pica din start pentru ca am deja cazarea rezervata si pierd banii. Pentru viza e necesar un "sponsor" adica cineva din Emirate sa garanteze pentru tine, fie compania aeriana, agentia de turism sau hotelul la care stai. In cazul meu va trebui hotelul sa garanteze dar am citit undeva ca unele hoteluri cer si garantie 1000 euro de persoana si ti-i returneaza cand pleci, deci asa nu se poate. Ma preocupa foarte tare pentru ca in general vizele se dau "Domnul X" si "Sotia Domnului X". Pentru ei femeile parca sunt proprietate. Problema e ca e clar ca prietenei mele trebuie sa ii faca viza singura. Fetele sub 24 de ani nici nu au voie sa intre in emirate fara sot sau parinti, ea are aproape 25 dar chiar si asa e recomandat sa aplici pentru viza din timp pentru ca se poate refuza foarte usor in cazul fetelor.
Deci eu am rezervarea la hotel pe numele meu, nu scrie nicaieri cine e a 2a persoana care sta in camera dubla. Aplic pentru viza, imi da fara probleme, am cazarea platita, sunt baiat, deci e OK. Dar prietenei mele cum ii va da? E infractiune la ei sa dormi in aceeasi camera cu o fata daca nu esti casatorit cu ea. Daca cei de la hotel nu vor accepta? Daca nu poate sa isi faca viza pentru ca nu are cum sa demonstreze ca vine in dubai in vacanta deoarece nu are rezervare la hotel, ci eu am si nu suntem casatoriti.
Daca a fost cineva v-as ruga sa-mi dati niste informatii si legat de cum sa ne imbracam, ea e deja foarte suparata cand i-am citit cum trebuie sa se acopere, va fi foarte cald si vrem si la safari in desert si deja se gandea cum sa stea cineva pe caldura aia cu maneca lunga sau pantaloni lungi.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da sunt niste reguli care trebuie respectate cu strictete precum cele care le ai descris. sa poti haine lungi din bumbac si deschise la culoare sunt mana cereasca cand te arde soarele ala sa stii.

oricum tu te ai aruncat cu capul in lac inainte sa vezi daca este apa sau nu.

eu nici nu inteleg cum ai putut sa iti faci rezervari inainte sa obtii viza.

| LucianStroe a răspuns (pentru suntserios):

Tu crezi ca vreo companie aeriana te intreaba daca ai viza? Iti ia banii si gata, mizeaza pe faptul ca tu ai grija de propriii tai bani si nu-i arunci ca un inconstient.

| LucianStroe a răspuns:

De obicei intai gandesti si apoi faci. Nu invers. Prostia costa.

| Ellaabcd a răspuns:

Deci ati fost sau nu pana la urma? cum a fost?

| valentino52 explică (pentru Ellaabcd):

A fost foarte frumos viza am obtinut-o pana la urma printr-o agentie din Bucuresti fara probleme. era cam singura care se ocupa cu asa ceva chiar daca nu aveai excursia cumparata prin ei.