| OroszMark11225 a întrebat:

Deci sunt interesat sa ma cazez la un hotel, sunt minor, as putea sta in camera de hotel cu niste prieteni, cu accordul parintilor si cazarea sa o faca unul dintre parintii nostri si noi doar sa stam in camera fara supraveghetor major?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, nu exista nici o interdictie legala in acest sens.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

HOTĂRÂRE nr.237 din 8 februarie 2001
pentru aprobarea Normelor cu privire la accesul, evidenţa şi protecţia turiştilor în structuri de primire turistice
Art. 3, litera f) cazarea minorilor sub 14 ani care sunt neînsoţiţi de părinţi sau de reprezentanţii legali, cu excepţia celor aflaţi în drumeţie, tabere, excursii, concursuri sau în alte acţiuni similare, însoţiţi de cadre didactice, antrenori şi ghizi;...