| anonim_4396 a întrebat:

Salut am mai pus o intrebare asemanatoare, doresc sa plec in afara din cate stiu iti trebuie procura mama/tata mama este plecata deja in afara, eu am varsta de 16 ani se poate sa plec in vacanta 1 luna la mama fara procura, insotit sau singur?happy Sau daca nu pot pleca fara procura macar daca face tata de aici din romania ca imi da voie sa plec acolo mai trebuie sa faca si mama procura? PS : nu sunt despartiti

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ambii parinti, impreuna ori fiecare separat, trebuie sa dea o declaratie(nu procura), autentificata de un notar public ori de o reprezentanta a Romaniei din strainatate(Ambasada ori Consulat), prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major, care poate fi soferul(daca pleci cu un mijloc auto) ori personalul de bord de pe avion ori tren, dupa caz. Fara aceasta declaratie si fara insotitor major nu te lasa sa iesi din tara. In acest sens sunt prevederile L.nr.248/2005, art.30, citez:
"ART.30.(1)Organele poliţiei de frontierã permit ieşirea din România a cetãţenilor români minori numai dacã sunt însoţiţi de o persoanã fizicã majorã, în urmãtoarele cazuri:
d)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual sau, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte însoţit de o altã persoanã fizicã majorã i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu aceasta numai dacã persoana însoţitoare prezintã o declaraţie a ambilor pãrinţi.
(5)Poate avea calitatea de insotitor si o persoana anume desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate, in conditiile legii, sa desfasoare activitati de transport international de persoane." Numai bine!

| reina_2233 a răspuns:

Si eu am fost in acceasi situatie si iti trebuie procura de la maikta si de la taiktu precum ca sunt de acord sa iesi din tara dar in nici un caz nu poti sa iesi singura ci nu maai insotita de cineva major si procura de la ambii parintii trebuie facuta pe numele celui ce te va insoti si in fata notarului si acele persoane care "te va insoti ii va mai trebuie si cazierul judiciar "" eu pentru chestia asta cu cazierul am dormit o noapte in vama la arad fiink uitasem in fine is multee chestii sper ca inteles ceva