| BalonaşDulcee a întrebat:

Hei. Sa va spun love struck o prietena foarte apropiata de mine si de familia mea mi-a propus sa-mi faca invitatie legala prin stat ca sa merg la ea in Germania. dar nu stiu cum sa o conving pe mama sa ma lase. sigh pentru ca in Romania sunt convinsa ca nu am viitor, oricum i-am spus mamei mele ca orice s-ar intampla eu tot o sa plec la 18 ani din tara. [Ca sa fac liceul acolo de fapt vreau sa raman acolo!]. A da si cu aceasta invitatie nu-mi trebuie procura de la tata din cate am inteles. si inca o intrebare ar fi, aceasta invitatie poate fi facuta si pentru o saptamana? [gen o vacanta?:X]

Va rog seriozitate maxima :X

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Indiferent daca ai invitatie ori nu pentru a pleca in strainatate, daca esti minora, ai nevoie de acordul parintilor, dat printr-o declaratie notariala autentica si sa indice un insotitor major. In acest sens sunt prevederile art.30 din Legea nr.248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate. Numai bine!