| Sendrea a întrebat:

Salut am o intrebare vrem sa mergem cu familia la mare si suntem 6 persoane intr-o masina mica as vrea sa stiu daca o sa avem probleme la vama. Va multumesc

Răspuns Apreciat de Editori
| annakarenina a răspuns:

Daca masina nu are, oficial, 6 locuri, nu vi se va permite sa treceti. Politia va poate opri si in oras. Este ilegal.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Probleme puteti avea oriunde daca masina din constructie nu e prevazuta cu 6 locuri... ca sa nu mai zic de cat de periculos e

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu numai la vama ci si in localitatile prin care treceti. Nu merge!

| mihai69 a răspuns:

În vamă (corect: punct de control la trecerea frontierei) nu aveți nicio problemă dacă aveți actele în regulă (pașapoarte, cărți de identitate, plus acte necesare minorilor care nu-s însoțiți de ambii părinți - declarații notariale și însoțitor major cu certificat de cazier valabil). Poliția de frontieră nu are atribuțiuni de control circulație. În schimb, puteți fi amendați de 1000 de ori peste tot - și în țară, și afară, dacă numărul pasagerilor depășește numărul de locuri scrise pe talonul mașinii.
În plus, se mai cere și să existe scaune speciale sau înălțătoare pentru toți minorii de la bord.