| Ella_Mire_1988 a întrebat:

As vrea si eu daca ma poate ajuta cineva un model formular de plangere ampotriva politiei de frontiera, am trecut prin vama cu 6 pac de tigari an plus de cele legale eram 5 persoane an masina si imediat dupa vama ne-a oprit politia de frontiera si ne-a luat cele 6 pac de le aveam an plus si ce aveam legal, am fost anapoi an vama si ne-au zis sa mergem sa facem plangere pentru ca ce au facut ei nu este legal nu trebuia sa ne ia ce aveam legal si am mai luat si amenda, as vrea daca ma poate ajuta cineva nu stiu cum sa fac plangerea pentru ca nu am m-ai facut as vrea un model ceva, multumesc

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Pe site-ul politiei de frontiera http://www.politiadefrontiera.ro/, click pe "Petitii, sesizari, reclamatii"

3 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

De fapt, ce-au făcut ei e cât se poate de legal - și ți-o spun ca om care a văzut vămi peste vămi și deasupra alte vămi de mi s-a acrit.

În teorie, ai putea să te plângi la șeful vămii sau la direcția vamală din județul respectiv.
În practică, n-ai să-ți vezi țigările înapoi niciodată. Cât despre amendă, o poți contesta în instanță.

Model de plângere?! Nu există așa ceva.
Domnule comandant, subsemnatul Stan Buzatu din comuna Dă-i Cu Altul, doresc să vă semnalez următoarele:

Și-ncepi: La data X, mă aflam în autoturismul cu numărul de înmatriculare B 666 IAD și am trecut prin punctul de trecere al frontierei Sculeni-Iași (sau care punct de trecere a frontierei a fost cazul tău). Agentul de control vamal a constatat în posesia mea ț pachete de țigări peste limita legală Y și a purces în a mi le confisca pe toate în contradicție cu reglementările în vigoare... etc.

Vă mulțumesc, o semnătură și pui data.

Sugestie: Îmbunătățește-ți gramatica! „am m-ai facut", "anapoi", „ampotriva", etc. - astea-ți scad din credibilitate.

Spor!

| Ella_Mire_1988 explică (pentru kongeriket):

Multumesc pentru raspuns chiar daca nu imi este de folos.Iar in legatura cu gramatica : cand am scris intrebarea si am dat trimitere mi-a aparut un msg ca robotelul acestui site a modificat cuvinte printre care si "m-ai". Nu stiu cate vami si ce ai facut tu dar nu este deloc legal sa primesti amenda si sa ramai fara atata timp cat ai voie legal cu 2 pac te tig si 1kg de alc. Nu intru in detalii dar asta se numeste abuz de serviciu este a doua oara cand o patesc iar prima data nu am stiut ca nu au voie sa faca asa ceva.Trebuia sa confiste doar ce au gasit in plus fata de cantitatea legala.

| mihalachebuzau a răspuns:

Nu prea ai ce sa le faci