| didiu a întrebat:

Salut daca as vrea sa ma duc in Bulgaria cu masina mea ce acte am nevoie? Trebuie sa fie masina pe numele meu?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de aceleasi acte ca si in Romania, respectiv cartea de identitate a masinii si certificat de inmatriculare.
Daca masina nu este inmatriculata pe tine atunci ai nevoie de un contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta) incheiat intre proprietarul masinii si tine.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu are nevoie de cartea de identitate a masinii decat daca vrea sa vanda masina in BG.

Plus, la granitele din cadrul UE, nu verifica nimeni daca masina e pe numele tau sau nu