| Ionutcat96 a întrebat:

Salut, imi puteti da o adresa cum pot sa ajung din Toplita la mormantul lui Arsenie Boca?

Răspuns Câştigător
| DodoDodo03 a răspuns:

Buna, inainte de a incepe, iti recomand sa-ti descarci aplicatia Google Maps pe telefon cu touchscreen ( taciscrin )si sa rogi pe cineva, DACA POTI SI DACA VREI, pentru ca poate vei intampina probleme, eu ti-am spus cum sa ajungi, informatiile sunt mai jos! Eu am ghidat dupa aplicatie, si sa stiti ca mi-a luat mult, mi-a luat o ora! laughing
Eu iti spun cum, pleci din Toplita, mergi inspre Neagra, continuii tot inainte pana ajunghi in Reghin, mergi tot inainte, ajungi in Breaza, Filpisu Mare, mergi tot inainte, parasesti judetul Mures intri in judetul Bistrita - Nasaud, mergi tot inainte, ajungi in Silivasu de Campie, continui pe DN16 (drumul national 16), cand iesi din Silivasul de Campie faci la stanga iesind din oras, vei merge pe DN16, dupa ajungi in Draga ( revenind in judetul Mures ), mergi tot pe DN16 pana cand ajungi in Satu Nou ( mergi doar pe DN16 in acest moment), dupa ajungi in Sarmasel-Gara, unde drumul va fi putin aglomerat ( depinde ), mergi tot pe DN16, iesi din Sarmasel Gara si mergi tot inainte pana cand vei iesi din judetul Mures, intrand in judetul Cluj, mergi tot inainte ( tot pe DN16 ) si vei ajunge in Camarasu, mergi din nou tot inainte, vei ajunge in Zorenii de vale, dupa in Mociu, continuii tot pe acelasi drum, ajungi in Ghirisu Roman, continuii tot pe acelasi drum, vei ajunge in Caianu Mic, dupa vei ajunge in Caianu-Vama, continuii tot pe DN16, pana ajungi ( ATENTIE ) in Apahida unde vei continua pe 1C ( nu trebuie sa intri in Apahida, continui tot pe aceeasi ruta, doar denumirea drumului este diferita, continuii tot inainte si in stanga ta vei vedea o statie de tren, mergi in continuare si vei intra in Sannicioara, continui pana cand vei ajunge intr-o intersectie putin aglomerata, tu trebuie sa o iei la stanga pentru a ajunge la destinatia ta, mergand pe 1N, treci de intesectie, mergi tot pe 1N, vor fi cateva curbe, vei ajunge din nou intr-o intersectie, unde vei continua pe 105S, imediat, vei ajunge din nou pe 1N ( stiu ca e complicat, sper ca nu te superi ), continui tot pe drumul tau ( 1N ), vei face o curba, mergi tot inainte, tot pe N1, vei ajunge la o intersectie unde trebuie sa continuii pe E81, unde se fac cateva constructii, mergi tot inainte, vei trece pe langa niste lacuri, vei intra in Tureni, dupa vei continua pana cand vei ajunge in cateva orase/sate, veti ajunge in Turda, dar tu vei continua tot pe acelasi drum, dupa cand veti observa in stanga dumneavoastra un parc, veti face imediat la dreapta, continuand pe E81, dupa veti face la stanga si imediat la dreapta parasind E81, veti merge pe o strada, mergeti tot inainte, nu faceti nici stanga, nici dreapta, mergeti tot inainte ( va fi putin de mult ) pana cand veti ajunge la o alta intersectie, dumneavoastra veti face la dreapta reajungand pe E81, de acolo mergeti tot inainte si tot inainte, veti trece deasupra unui rau, raul Aries, cand ati trecut de rau, veti merge tot pe E81 si DN1, vor fi din nou cateva intersesctii, dvs mergeti tot inainte, pe acelasi drum, veti vedea in dreapta, un lac, dupa veti iesi din judetul Cluj intrand in judetul Alba, de acolo mergeti tot inainte, tot pe acelasi drum, veti ajunge in orasul Unirea, dvs continuati si parasiti orasul, veti intra intr-un alt oras, in orasul Inoc, continuati, veti ajunge in Decea, dupa continuati si continuati, in stanga dvs veti vedea raul Mures, continuati, veti vedea dupa un alt oras/sat in dreapta dvs, nu intrati acolo, mergeti tot inainte. Mai tarziu, veti intra in Aiud, mergeti tot pe acelasi drum, veti face o mica curba, dupa veti vedea o Cetate ( asemanator unui castel), faceti imediat stanga si continuati E81, veti trece pe alt rau, pe raul Aiud, mergeti tot inainte, veti iesi din Aiud, continuati si dupa veti intra in alt sat, in Tifra, mergeti tot inainte, veti intra in Teius, continuati pe acelasi drum, veti trece pe alt rau, pe raul Galda, continuati tot inainte, veti trece pe alt rau, continuati tot pe E81 pana cand ajungeti in Barabant, inainte de a intra in oras veti face o curba continuand pe E81, mergeti inainte, veti intra in Partos, mergand tot inainte, veti trece pe raul Mures din nou, de aici drumul va fi putin aglomerat, veti merge tot inainte pana cand ajungeti in Lancram, dupa veti ajunge la o '' curba cerc '' de unde veti continua pe A1, mergeti pe A1, si dupa mult-mult-mult timp (cativa kilometri) veti trece pe un rau, raul Cugir, continuati tot pe A1 si veti intra insfarsit in judetul Hunedoar ( aici se afla manastirea Prislop), dupa veti continua tot pe A1, vor fi cateva intersectii, continuati pe acelasi drum, veti trece pe alt rau, raul Orastie, continuati, si va rog sa fiti atent, veti trece pe raul Strei ( va rog memorati, si dupa faceti imediat la stanga), veti ajunge din nou la o intersectie, continuand pe drumul 66 si E79, continuati pe acelasi drum, veti ajunge in orasul Bacia, dupa veti ajunge in Batiz, mergeti tot inainte, ajungeti in Calan, si va rog sa fiti atent, cand veti iesi din oras, veti merge tot pe acelasi drum, dar veti face la dreapta (la o intersectie dintre doua drumuri), mergand pe 687, mergeti tot inainte, veti parasi drumul 687, trecand pe drumul 106, veti intra in alt oras/sat, mergeti tot inainte, veti ajunge in alt sat ( Nadastia ), continuati tot inainte, veti trece pe 687A, mergeti tot inainte si veti ajunge in Silvasu de Jos, de acolo veti continua pe 687K si mergeti tot inainte si cu siguranta veti vedea anunturi sau altceva despre Manastirea Prislop, Arsenie Boca, etc. pe undeva pe acolo veti continua pe jos.
Sper ca ati inteles, pentru ca deja am obosit! laughing Sper ca intelegi, o zi numai buna!winking

2 răspunsuri:
| ChrystianSandu a răspuns:

Ca să ajungi la Mânăstirea Prislop, să te închini la mormântul Părintelui Arsenie Boca și să săruți crucea sfântă, trebuie să te îndrepți spre țara Hațegului și să găsești satul Silvașu de Sus. Traseul este:
Mânăstirea Prislop este situată la 30 de km de orașul Hunedoara, și 13 km de orașul Hațeg. Odată ajuns în Hunedoara, poți lua un mijloc de transport (autobuz) până în satul Silvașu de Sus, și de aici mai sunt 3 km până la Mânăstirea Prislop care pot fi parcurși pe jos, cu mașina personală sau cu un taxi, întrucât șoseaua este asfaltată.
Călătoria spre mănăstire este nu numai una interioară, care naște multe bucurii în suflet la anticiparea destinației, ci și una plăcută la exterior. Drumul spre Prislop este înfrumusețat de priveliști încântătoare, de o natură variată, cu dealuri verzi, munți înalți (Munții Retezat), orizonturi senine și larg deschise. Se trece mai întâi prin Silvașu de Jos, apoi prin Silvașu de Sus, culminând cu Mânăstirea Prislop.
Mânăstirea Prislop se găsește într-o zonă pitorească aproape unică, amplasată la o înălțime de aproximativ 580 de metri, într-o poieniță înconjurată de vârfurile Munților Poiana Ruscă și de natura variată a pădurilor de foioase și conifere. Curtea mănăstirii, precum și satele aflate mai jos de mănăstire (Silvașu de Sus și Silvașu de Jos) sunt străbătute de pârâiașul Silvaș sau Silvuț.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce adresa sa iti dam. E la manastirea Prislop de langa Hunedoara