| Inked99 a întrebat:

Salut, in 2 săptămâni ar trebui să plec în Ucraina/Republica Moldova și nu prea am idee daca trebuie să îmi fac testul covid, daca trebuie să mă vaccinez, daca pot sa îmi fac pașaport in Timișoara dacă eu sunt din Neamț, daca ar mai trebui sa știu și altceva luând în considerare faptul că Ucraina nu e in UE, mi-ar prinde bine orice informație în plus, a mai mers cineva în Ucraina recent?
Am nevoie de pașaport să trec în Republica Moldova și Ucraina? Niste amici mi-au spus că au trecut granița fără

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Conditiile de intrare in ceea ce priveste covidul le gasesti actualizate pe site ul MAE pentru fiecare tara in parte.

Da, iti poti face pasaport oriunde in Romania nu conteaza ca ai domiciliu in Neamt. Doar ca vezi ca pasaportul se elibereaza cam in 15 zile lucratoare, s-ar putea sa nu ai timp.

Da, pentru Ucraina ai nevoie de pasaport, pentru Moldova nu e neaparat nevoie merge si cartea de identitate

| Catrice a răspuns (pentru suntserios):

Cu niște bănuți acolo ți-l scoate cam într-o săptămână la urgență.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Catrice):

Pasaportul nu are taxa de urgenta.
pentru urgente exista pasaportul temporar.

cu spaga la directia pasapoarte ma indoiesc ca merge...

| Catrice a răspuns (pentru suntserios):

Își făcuse acum câțiva ani o colega de liceu când i-o făcut părinții cadou de majorat excursie în dubai și știu ca zicea ca o plătit 150 lei parca și i l-o eliberat după o săptămână cam asa ca i-a zis ca dura normal 30 zile.