| Xander112 a întrebat:

Salut! Stie cineva niste trasee din Suceava/Neamt pe care poti merge cu masina? Vreau sa ajung cat mai sus posibil, dar sa nu-mi distrug masina (nu-i de teren). Pe Rarau am fost. Multumesc anticipat, dau funda!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, lasa masina acasa daca nu-i masina de teren, ca nu ai ce cauta in munti cu ea, cu o masina de oras, taman in mijlocul iernii!
Ia-o cu piciorul dar nu acum, la primavara- vara, ca acum ai sanse sa ingheti si sa mori prin coclauri.

1 răspuns:
| DjSannan a răspuns:

Salut! Din Suceava sau Neamt exista mai multe trasee pe care le poti parcurge cu masina fara probleme, dar care te vor duce in zone pitoresti si cu peisaje deosebite.

Transfagarasan - Daca vrei sa ajungi la cea mai inalta altitudine posibila cu masina, Transfagarasanul este o alegere buna. Acest drum national trece prin Muntii Fagaras si ofera peisaje spectaculoase. Este considerat unul dintre cele mai frumoase drumuri din Romania.

Traseul Moldovei - Acest traseu de turism iti ofera ocazia sa descoperi frumusetile regiunii Moldovei, cu obiective turistice importante precum Manastirea Neamt, Manastirea Varatec, Piatra Neamt sau Bicazul.

Traseul Sucevei - Daca vrei sa descoperi frumusetile judetului Suceava, acest traseu de turism iti ofera ocazia sa vizitezi locuri precum Cetatea Sucevei, Muzeul de Istorie al Judetului Suceava, Manastirea Dragomirna sau Manastirea Putna.

Traseul Durau - Acest traseu iti ofera ocazia sa descoperi frumusetile naturale ale statiunii Durau, situata la poalele Masivului Ceahlau. Pot fi vizitate atractii turistice precum Lacul Duruitoarea, Parcul National Ceahlau sau Cheile Bicazului.

Toate aceste trasee pot fi parcurse cu masina fara probleme, insa trebuie sa fii atent la conditiile de drum si sa respecti regulile de circulatie.