| UltraLex a întrebat:

Salut stiti cumva daca am voie si pot transporta cu mine in avion o sabie sau alte obiecte de genul in carlinga de bagaje bine inteles

6 răspunsuri:
| RocketStarStar92 a răspuns:

Daca te referi la bagajul de mana, atunci nu, nu poti. Iti va fi controlat si nu ai voie decat cu o cantitate foarte mica de lichide, iar telefonul, laptop-ul, trebuie sa fie la vedere. Iar daca ai obiecte metalice, gen curele sau orice altceva, le scoti si ti le poti lua inapoi dupa ce treci prin poarta. Eventual mai trebuie sa iti scoti si papucii. Cam asta e tot. Dar la bagajul normal presupun ca poti pune orice ai chef.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu iti trebuie la un concurs la care participi (cu dovada, nu pe vorbe), nu ai voie.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti transporta, daca nu ai dreptul, nici un fel de arme si sabia este arma alba.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai voie cu arme de genul

| mihai69 a răspuns:

În carlingă (cabină de fapt, că în carlingă intră doar piloții) NU ai voie. Poți să pui însă în bagajul de cală, cu condiția să fie declarate la vamă (dacă e cazul) și să fie ambalată într-un bagaj regulamentar.
http://dexonline.ro/definitie/carling%C4%83

| Octa00 a răspuns:

In bagajul de mana, cu siguranta nu ai voie.Securitatea e mare, mai ales ca in ultimile decenii au fost multe erori care au dus la dezastre. Poti in bagajul care va fi trimis in cala.In cala nu este voie cu aparate pirotehnice de uz militar, cu vopsea, cu baterii auto sau coloranti.