| mentano a întrebat:

Salut.Sunt minor(17 ani) si vreau sa plec la parintii mei in Austria, insotit de sora mea care este majora.Am doar acordul parintilor de la notar.Am inteles ca este nevoie ca insotitorul sa aiba scos cazier de la politie.Este adevarat?

3 răspunsuri:
| teodoradone a răspuns:

Din cate stiu eu trebuie sa ai doar declaratia in care parintii isi dau acordul ca poti iesi din tara.

| Liviu a răspuns:

Si cazieru cred ca e necesar, dar find sora ta nu stiu.Dar da, poti scoate cazieru, la mine in oras ma costa injur de 15 lei happy Platesti la primarie si te vor indruma daca e nevoie si de alte taxe.Per total in o ora il ai cazieru surori tale.(p.s ea trebuie sa se ocupe de acte, si sa fie personal acolo, se inmaneaza doar personal)

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca insotitorul major nu este parinte atunci trebuie sa aiba certificatul de cazier judiciar, pentru a dovedi ca nu a fost condamnat penal pentru infractiunile prevazute la art.31 din L.248/2005.