| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema.Am lucrat 7 ani in turism la o firma si acum as dori sa ma mut la alta. Daca aceasta firma da faliment 2-3 luni, pot beneficia de somaj?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti beneficia, conditiile prevazute de L.nr.76/2002 sunt sa ai au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni premergãtoare datei înregistrãrii cererii si incetarea contractului individual de munca sa fie din motive neimputabile. Nu se cere ca acest stagiu sa fie la acelasi loc de munca, poate sa fie la doua ori chiar mai multe. Numai bine!

1 răspuns:
| rZv995 a răspuns:

Nu,normal ca nu mai poti benificia de somaj!