| anonim_4396 a întrebat:

Pot beneficia de somaj daca sunt cu copilul acasa dar nu beneficiez de indemnizatie si firme la care am lucrat a dat faliment

3 răspunsuri:
| Catalion a răspuns:

Cred ca da, dar trebuie sa faci un curs ( la alegere ) ca sa beneficiezi de somaj. Cunosc o fata care a lucrat, are copil si e in somaj dar face un curs ca toata lumea. Du-te la oficiul de somaj si intreaba daca nu stii sigur.

| wonderbra a răspuns:

Somajul se ia in cazul in care firma se inchide, se restructureaza intern si nu mai e nevoie de angajat, se muta in alta localitate si angajatul nu poate sa-l urmeze. Ai platit la somaj cat ai lucrat.Deci trebuie sa beneficiezi

| alexxaz a răspuns:

Eu zic ca da, dar cel mai bine ar fi sa te interesezi direct la somaj. Odata ce ai platit indemnizatia la somaj cat timp ai lucrat ar fi corect sa primesti. Dar nu beneficiezi de ajutorul de la stat pentru copil nou nascut?