| benga133 a întrebat:

In luna iunie 2016 firma unde am lucrat a intrat in faliment, mi s-au dat toate actele necesare pentru somaj insa nu m-a interesat mai ales ca am fost plecat din tara pana de curand! Mai pot beneficia de somaj daca de atunci nu am mai muncit in alta parte? Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai poti beneficia de somaj daca au trecut mai mult de 12 luni de la data desfacerii CIM.
Conform Legii nr.76/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
ART. 38.(1) Indemnizaţia de şomaj se acorda persoanelor prevãzute la art. 17, la cerere, dupã caz, de la data:
a) încetãrii raporturilor de muncã;
(2) Indemnizaţia de şomaj se acordã de la data prevãzutã la alin. (1), dacã cererea este înregistratã la agenţia pentru ocuparea forţei de muncã în termen de 10 de zile de la aceastã datã.
(3) Dacã cererea este înregistratã dupã expirarea termenului de 10 de zile, dar nu mai târziu de 12 luni de la data prevãzutã la alin. (1), indemnizaţia de şomaj se acordã începând cu data înregistrãrii cererii.
(4) Termenul de maximum 12 luni prevãzut la alin. (3) este termen de decãdere din drepturi."

1 răspuns: