| Ionutz02110 a întrebat:

Salut TPU
Stie cineva zone arheologice din Prahova si Buzau care nu sunt protejate de lege?
As vrea sa le explorez.
Orase, paduri etc.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Orice descoperire arheologică e protejată de lege, în sensul că trebuie să declari imediat ce și unde anume ai găsit, autorităților. Și evident, să predai obiectele respective.

| Ionutz02110 explică (pentru mihai69):

E nasol rau asa.
Asta e Romania.

| mihai69 a răspuns (pentru Ionutz02110):

Așa e peste tot acum. Mă rog, poate prin vreo țară din lumea a treia să nu fie astfel de legi, dar nici cine știe ce vestigii nu cred să afli pe-acolo.

| Aasdfghj a răspuns:

Nu cred sa existe zone arheologice lasate neprotejate, doar daca descoperit tu, dar chiar si asa, ce gasesti trebuie predat, nu poti sa pastrezi acele lucruri. Foloseste site-ul asta http://ran.cimec.ro/, uita-te unde sunt situri protejate si incearca sa le eviti. Mai poti incerca sa te documentezi singur si sa incerci sa le descoperi. Bafta! :D