| sergiumd1010 a întrebat:

Salut, TPU vreau sa imi planific o vacanta la munte la noi în țară iarna aceasta, prin decembrie la început. Si vreau sa ma ajutati cu niste locatii. Preferintele mele ar fi ca locatia sa fie înconjurată de munti, unde sa ma uit in jur si sa vad munti și inca o preferința ar fi sa nu merg cu masina, gen sa las masina la pensiune si sa ma duc peste tot, sa vizitez, sa ma duc pe partie. Daca ma puteti ajuta va rog! Mulțumesc

12 răspunsuri:
| Goddessss a răspuns:

La noi la Cavnic-Maramureș, ai pârtie de schii si o tonă de pădure.
Mureș e de asemenea o varianta faină, Sibiu.
Depinde mai mult starea ta în acel moment, decât locația.

| Goddessss a răspuns:

Mor, am uitat de Predeal. E super si acolo

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai echipament de sezon potrivite, atunci gasesti locuri extraordinare pentru drumetie in oricare din muntii Carpati. Trebuie doar sa pui degetul pe harta, poti alege chiar la intamplare.winking

| sergiumd1010 explică (pentru Goddessss):

Cineva mi-a zis de Poiana Brașov că e frumos, nu stiu, nu vreau sa ma duc undeva si după sa imi para rău, de asta va cer ajutorul

| Goddessss a răspuns (pentru sergiumd1010):

Este, pana la urma orice loc urat are ceva frumos. Oriunde in Ardeal e frumos, asculta ma ce zic

| Vreoproblema a răspuns:

Munții părâng, urci din Petroșani cu telescaun

| Elelei a răspuns:

Harghita. Nici nu e aglomeratie, munti cat vezi cu ochii.

| darrio2007 a răspuns:

Busteni, prin zona partiei Kalinderu. Sunt pensiuni destule. Sau poti urca cu telecabina pe platoul Bucegi. Anul trecut pe 29 noiembrie, cand am fost eu, era zapada la Sfinx.

| mihai69 a răspuns:

Borșa, Covasna, Predeal, Poiana Brașov, Câmpulung Moldovenesc, Vatra Dornei, Sovata, chiar și Băile Herculane sau Felix. Țara e mare și frumoasă, depinde doar de tine să alegi ceva pe gustul tău.

| Elena199999999999 a răspuns:

Incearca la Putna judetul Suceava, sunt foarte multe mănastirii, partie de schii, diferite pensiunii foarte foarte deosebite, un stil foarte superb e ceva foarte frumos in stilul cum sunt toate amenajate e super si ai si de vizitat multe locuri

| Fatamuntilor a răspuns:

Toate locatitatile de munte, au munti unde te intorci.
Dar iti trebuie un buget bunicel
Transport pana la locatie, carzare, mancare, inchiriere echipament /monitor daca doresti etc

| loculdelageam a răspuns:

Îți recomand satele Măgura și Peștera - au cea mai frumoasă priveliște din România după părerea mea. În zonă poți să vizitezi și Cheile Zărneștiului, să faci drumeție spre Cabana Curmătura sau să mergi la Plaiul Foii, de unde se vede tot masivul Piatra Craiului. Aproape mai este și Zărneștiul, unde există o rezervație de urși, dar și Râșnov, unde poți vizita faimoasa Cetate Râșnov. O altă variantă este Maramureșul - aici îți recomand stațiunea Borșa - poți merge cu telescaunul spre Cascada Cailor (cea mai înaltă din România), ai și pârtie (chiar sub telescaun), aproape este și Mocănița - ai ce vedea și ce face acolo. Călătorii inspirate!