| YamahaRaptor a întrebat:

vreau sa stiu cum poate contribui Turismul Gastronomic si de degustari de vinuri la cresterea veniturilor la bugetul de stat. DAU fundita. Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| sema a răspuns:

Daca am reusi sa popularizam mancarurile traditionale si vinurile romanesti, am atrage turisti atat din Romania cat si din strainatate.
Asta inseamna bani atrasi de catre companiile aviatice, aeroporturi, trenuri, structurile de cazare, agentiile turistice, statiunile viticole, s.a.m.d
Incasari mai mari inseamna cel putin teoretic profit mai mare si impozit mai mare.
Oricum statul va colecta la bugetul de stat taxa pe valoare adaugata din toate aceste activitati.