| Andre3utza a întrebat:

cum poate contribui Turismul Gastronomic si de degustari de vinuri la cresterea veniturilor la bugetul de stat. DAU fundita. Multumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| ROBERT89 a răspuns:

In nici un fel.

| evostyle7 a răspuns (pentru ROBERT89):

Stupid. Orice forma de turism are aspecte economice. Beneficiarul unei astfel de pensiuni, de exemplu, cu caracter gastronomic primeste bani de la clienti, si o parte din ei merg spre stat, iar o parte ramane in buzunarul beneficiarului, in cazul in care acesta este pe profit. Insa in orice situatie ar fi proprietarul ( profit / pierdere ), statul iese in castig, deoarece percepe TVA la orice incasare.
Meh, voi invata mai multe anii ce urmeaza, sper sa-ti fi fost de folos.

| ROBERT89 a răspuns (pentru evostyle7):

Eu ma refeream la Romania varianta practica. Teoretic stiu ca este posibil.Dar mai intai sa dispara blonda aia de la turism.

| evostyle7 a răspuns (pentru ROBERT89):

N`ai tu nicio treaba cu "blonda de la turism". Nu de ea depinde daca ai tu sau nu ai posibilitatea sa-ti deschizi o pensiune cu profil gastronomic. Ideea e ca iti trebuie bani, proiecte, certificari, aprobari si clienti. Statu` isi scoate banii din orice.